Kuyruk Şekillerine göre lepistesler / Renklerine Göre LepisteslerLepisteslerin

Kuyruk Şekillerine göre lepistesler / Renklerine Göre Lepistesler

Lepisteslerin (Poecilia reticulata) insan eli ile üretilmiş birçok varyetesi bulunmaktadır. Lepistesleri varyetelere ayırmakta genellikle bir karmaşa durumu söz konusudur. Çünkü kimi kaynaklara göre bu balıklar kuyruk şekillerine göre ayrılmaktadırlar, kimi kaynaklara göre ise desen ve renklerine göre ayrılmaktadırlar. Bu karmaşayı giderebilmek, en azından biraz olsun açıklığa kavuşturabilmek için Lepistes (Guppy ) varyetelerini 2 şekilde incelemenin daha kolay olacağını varsayıyoruz:

 

A- KUYRUK ŞEKİLLERİNE GÖRE LEPİSTESLER:

Lepistes türleri

Lepistes türleri

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi; A- Bayrak kuyruklu lepistes B- Üçgen kuyruklu lepistes C- Yelpaze kuyruklu lepistes D- Tül kuyruklu lepistes E- Kılıçkuyruk lepistes (çift kılıç) F- Kılıçkuyruk lepistes (üstkılıç) G- Kılıçkuyruk lepistes (altkılıç) H- Lirkuyruk lepistes I- Maça kuyruklu lepistes J- Mızrak kuyruklu lepistes K- Yuvarlak kuyruklu lepistes L- Broş kuyruklu lepistes * * * Burada (yukarıda) lepistesler kuyruk şekillerine göre sınıflandırılmışlardır. Fakat gördüğüm kadarıyla kesin bir sınıflandırmadan söz etmek doğru olmayabilir. Çünkü kuyruk şekline göre “lirkuyruk lepistes” olan bir balık, vücut renkleri ve desenlerine göre başka bir varyeteye (renklere ve desenlere göre incelenen varyetelerden birine) dahil olabilir.

Lepistes

Lepistes

B- VÜCUT RENGİNE, DESENLERİNE GÖRE LEPİSTESLER:

Lepisteslerin renk ve desenlerine göre çok sayıda varyetesi vardır ki bunlar bile kendi içlerinde renk ağırlıklarına göre ayrılmaktadırlar. Bunların başlıcaları:

1- Mozaik lepistes Kırmızı mozaik lepistes:

2- Smokin (tuxedo) lepistes

3- Çim (grass) lepistes Mavi çim lepistes:

 

Altın çim lepistes:

4- Kral kobra (king cobra) lepistes * * *

Tabi ki lepistes varyetelerinin tümü bunlardan oluşmuyor. Bunların alt varyeteleri (mesela mozaik lepistesin onlarca alt varyetesi mevcut) de var. Tam olarak hangi varyeteye girdiği belli olmayanlar da mevcut. Aşağıda bir örneğini görmektesiniz. Kral kobra kırmızı mozaik lepistes:

 

Akvaryum fiyatları  |  Ciklet balığı   |  Akvaryum balıkları  |  Japon balığı  |

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s