LEPISTES BALIĞI HAKKINDA HERŞEY (ÜREMESI,CINSIYET AYRIMI,TÜRLERI,BAKIMI VB.)

Lepistes Balığı, Poecilia reticulata, Guppy

Guppy  (Poecilia reticulata, Sinonim: Lebistes reticulata, Lebistes reticulatus) Dünya’ dan en çok sevilen ve beslenen akvaryum balıklarıdır. Akvaryumda beslenmeleri ve üretimleri oldukça kolay olan lepistes balıkları kuyruk renk ve şekilleriyle tüm akvaryum balığı severlerin ilgisini çekmektedir. Birçok su şartlarına tölerans veren dayanıklı bir balıktır. Avrupa’da Guppy, Türkiye ve orta doğuda Lepistes   olarak bilinir.

Lepistes balığı : Adı/kökenleri:

 Lepistes-Guppy balığıGuppy (lepistes) ismi kendisi doğa bilimcisi olan Robert John Lechmere Guppy den gelir. 1866′ da Trinidad adasindan kendisinin örnek olarak getirdiği lepistes balıklarını, bazı türleri ve kumu Ingiltere’ de müze olarak bulunan (British Museum) götürür. O zamanlar Poecilia reticulata isminin olmadıgı ama ismi Girardinus guppyi diye bilinen bir belgeden hareket ederek araştırmalara başlamıştır. Eline geçen belgede bir çok alt tür olduğunu görmüstür. ve araştırmalara baslamıştır.

Lepistes balığı Yayılma:

 Önceleri, Kendi ana vatanı olan Güney Amerika ve kuzey Amazonlarda Neozoon (Termal su kaynaklarının olduğu bölgeler) olarak bilinen bir bölgede sivrisinek larvalarını yiyen bu balıklar 1975 yılında almanlar tarafından sivri sinekle mücade etmek için Almanya’ ya getirilir. çalışma ve araştırmalar sonucunda tüm Dünya’ ya yayılmışlar ve akvaryum balığı sevenlerin ilgisini cekmişlerdir. Böylece üretilmis formlarında adları Alman Lepistesi olarak kalmıştır.

Lepistes balığı ,Görünüs/Cinsiyet/Hastalık/ömürleri:

 Yetiştirilmiş formlarda erkekler kuyruk hesaplanmadan ortalama 3 cm, Dişiler ise ortalama 6 cm uzunluktadırlar. Vahşi formlarında erkekler 2,5 cm, dişiler ise 4,5 cm dir. Cinsiyetleri kolayca ayırt edilir, erkekler dişiye kücük, zayıf yapılı renkli kuyrukludurlar. Erkekte Gonopodium adı verilen üreme organı mevcuttur. Bu üreme organi erkek yavrularda 4 haftadan sonra belirli bir şekilde görülmeye başlar. Lepistes balıkları canlı doğuran balıklardır, kuluçka dönemleri yoktur. Bu bağlamda canlı doğuran balıklarda balık seçimi oldukça önemlidir. Lepistesle uyumlu balıklariçin Kombinasyonlar  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Lepistes oda sıcaklığında (dayanma: 16-30 °C; optimal: 24-26 °C) olan su sıcaklığında yaşayabilir.
Avrupa’ ya ve diğer bir çok ülkelere sıcak bölgelerden ithal edilen lepistes balıkları güvenlik açığı bulunduğundan ithal hastalıklarda lepistes balıklarında görülebilir. Lepistes balıklarında hastalıklar bölümümüze bakarakmanızı tavsiye ederiz. Lepistes balıkların ömrü ortalama 4 yıldır.
Üremeleri/Profesyonel (yüksek) üretim/renk ve kuyruk secimi:
Üç ay icerisinde dişide üreme şeriti belirgin olarak görülür, bu erkeklerde daha kısa bir sürede görülür. Dişinin bu üç aylık ergenleşme döneminde vücut döllenme sürecini tamamlar, üç aylık bir dönemden sonra döllenme için ergenlik çağına gelmiş dişi lepistes 20 kadar yavru doğurabilir.

Birlestirmeler (üretmeler, çiftlestirmeler) rastgele yapılmamalıdır. Eger gerçek bir renk ve değişik kuyruk biçimi elde etmek istiyorsanız erkek ve dişi balığı 4 haftalıkken ayrı akvaryumda tutularak, doğru renk ve kuyruk biçimlerini bekleyerek ve dogru bir biçimde belirleyerek çiftleştirme yapılır. Lepistes balıkları yarışmalarda renk ve kuyruk biçimleriyle puanlandırılır. lepistes çeşitleri, Lepistes türleri, cinsler

 Dünya’ da kaç tür lepistes vardır?

Her sitede değişik renk ve türler gösteriliyor, kaç renk vardır? Bunları hep merak etmişizdir. işte Dünya’ da var olan lepistes çeşitleri ve en derin araştırmalar.

Tanım: Bu Sayfada üç tanımı birbirinden ayırmanın daha iyi olacağını sanıyorum. >> Birinci tanım Lepistes balığının normal akvaryumda eşleşerek üremesi. (Hobi amaçlı) >> ikinci tanım ise lepistes balığını sadece üretmek ve bu bağlamda ticaret amaçlı üretilmeleri. (hobi ve ticaret amaçlı) >> Üçüncü tanım ise lepistes balığından değişik türlerde ayrı cins elde ederek üretimdir. (Profesyonel Üretim) Sayfamızda biz üçüncü tanım olan yani Profesyonel olarak elde edilmiş lepistes çeşitlerini; üretilmiş (elde edilmiş cins) lepistes balığının ve bu balıkla Dünya sampiyonlarında katılmalar, fuar gösterimleri ve formlar ( nasıl üretildikleri) hakkında bilgi sunmaya çalışacagız.Üretilmiş (elde edilmiş olan cins) lepisteslerin Dünya normlarında aranan özellikler nelerdir, biz bunları sizlere sunmaya çalışacağız.

Renkler:

Lepistes balıklarında dikkat edilen en önemli konu, balığın arka plan rengidir; yani balığın ana rengi. ikinci önemli olan kısımı ise ana rengin üzerini örten renk ve desen cümbüşüdür. Ücüncü olarakta kuyruklarıdır. Eğer yarışmalara katılmak isterseniz bu özellikler olmassa olmazlardır.

Ana Renkler:

 Vahşi renk (gri), Altın, Sarımsı, Mavi, pembe, albino (kırmızı gözlü), beyaz, gümüş ve krem renkleridir. ”Tabii ki bildiğimiz ana renklerden çok faklıdır.”

Ana Renkte olan Lepistesleri Görmek icin Tiklayiniz.

Ana Rengin üzerini örten renkler :

Kırmızı, mavi, yesil, sarı, beyaz, siyah, neon, moskova, metalik, 1/2 veya 3/4 siyah, Snakeskin/Filigran (desenli), Viyana Smaragd, tek renk, çoklu renk, AC (bütün renkler), AOC (bütün baska (diğer) renkler).

 Kuyruklar / Yüzgeçler :

Lepistes balıklarında üç çesit Kuyruk yapısı vardır.

Uzun / Büyük kuyruklular ( Vücut uzunlugu ile kuyruk uzunlugu aynıdır)

Kısa Kuyruklular ( kuyruk kısımları kisa olan ve vücut uzunlugundan 8/10 ve 5/10 u kadar küçük olan kuyruklar)

Kılıç (sivri) Kuyruklular ( Vucut uzunlugunun 8/10 u ve 10/10 luk kısımlarıdır.

Konu:Lepistes Balığı Hakkında Herşey(Üremesi,Cinsiyet ayrımı,türleri,bakımı vb.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s