Cichlid balıkları ( Ciklet Balığı )

Cichlidler hakkında önemli bilgiler

Cichlid’ler ( Ciklet balıkları ) akvaryum’da balık beslemeye başlayan her hobicinin dikkatini çekmeyi başarmış bir türdür. Canlı renkleri ve sosyal zekaları ile akvaryuma neşe katan bu balıklar çoğunlukla Afrika kıtasında bulunan Malawi gölü, Viktorya ve Tanganyika göllerinde yaşarlar. Bazı türleri ise Amerika kıtasında bulunan nehir ve göllerde yaşamaktadır . Boyları 2.5 santimetre ile 1 metre arasında değişen varyetelere sahiptir. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda Ciklet balığı ‘nın 1300 kadar alt türü olduğu tespit edilmiştir.

ciklet-baligi-ve-yavrusu

 

Dış döllenmeyle üreyen bu balık, yumurtalarını ağzında kuluçkaya yapar. Ortalama 20-22 gün boyunca yumurtalarını ağzında tutan balık, yumurtadan çıkıp yüzebilecek duruma geldiğinde yavrularını bırakır. Ağzında kuluçkaya yapmasıyla ilginç bir yaratılış harikasıdır. Akvaryumlarda ve havuzlarda üretimi yapılabildiğinden ticari olarak önemi fazladır. Ülkemizde akvaristler tarafından en çok ilgi gören Malawi ve Tanganyika göllerinde yaşayan cichlidlerdir. Dip ve orta suları seven Cichlid’ler kayalık alanlarda yuva yaparlar. Bu sebepten dolayı akvaryumlarda aslına uygun olarak kayalık dekor kullanılmalıdır. Alt türlerine göre farklılık gösterse de minumum 120 litre hacimli akvaryumlarda beslenmelidir.

 

Sarı prenses

Sarı prenses

Malawi gölü türlerinden olan ülkemizde ”sarı prenses” adıyla ün yapan Lobidochromis caeruleus cinsi, akvaryumlarda en çok beslenen cichlid türüdür. En fazla 13 santimetre boya ulaşan bu balık sarı rengi ve siyah hatlarıyla göz alıcı bir balıktır. Doğal ortamından alınarak akvaryumlarda beslenen türler ”f0” olarak adlandırılır. f0 balıkların bakımı zordur ve hassas balıklardır. Doğal ortamlarındaki şartlar akvaryumda oluşturulamazsa strese girerek hastalanırlar. Üretimi akvaryumlarda yapılmış balıkları beslemek, f0 cinslere nazaran daha kolaydır. Suyun ph değeri, nitrat ve nitrit değeri beslenen cichlid türünün özelliğine göre ayarlanmalıdır. Havalandırma ve filtreleme de her cinsin özelliğine göre değişir. Ancak genel olarak su sirkülasyonu fazla olmayan, az dalgalı akvaryumlar daha elverişli olacaktır.

Ciklet balığı ‘nın beslenmesi

Cichlid balıkları hem bitkisel hem hayvansal besinlerle beslenir. Malawi gölü cichlidleri hayvansal besin ağırlıklı besinleri tercih ederken, Tanganyika gölü cichlidleri bitkisel ağırlıklı besinleri tercih eder. Akvaryumlarda ise balıklara verilecek yemler bu özellikler göz önüne alınarak dikkatle seçilmelidir. Doğal ortamlarında su bitkilerini pek sevmeyen cichlidler, akvaryumlarda da aynı özelliğitaşırlar. Her ne kadar sert yapraklı su bitkilerini akvaryuma eklemek istesenizde, bu bitkiler cichlidler tarafından tahrip edilecektir. Sağlıklı ve mutlu bir cichlid akvaryumu kurmak istiyorsanız; beslemek istediğiniz cichlid türünün minumum yaşam şartlarını sağlamalısınız.

Japon balığı  Japon balıkları  Akvaryum fiyatları  Akvaryum balıkları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s