3D akvaryum

3D akvaryum

   İnsanların çok çeşitli hobileri bulunmaktadır.  Her insan boş zamanlarını geçirmek için ya da iş stresinden, hayatın yıpratıcılığından sıyrılmak için çok çeşitli meşgaleler bulabilir. Bunlardan en çok tercih edilenlerinden bir tanesi de, balıklar ile ilgili olanlardır. İnsanların balıklarla olan ilişkisi çok ama çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Tabii ki o dönemdeki ilişkilerin hobi amaçlı olduğundan bahsetmemiz oldukça komik olurdu.
   Genel olarak geçmişteki balık – insan ilişkisi beslenme amaçlı olarak gerçekleşmekteydi. Balıklar, insanlar için günümüzde de olduğu gibi geçmişte de oldukça önemli bir besin kaynağıydı. Bir de o zamanlar insanların içinde bulunduğu yaşama zorluklarını, ilkel hayat şartlarını da düşündüğümüz zaman bu besinin değerini bir kat daha arttırmış oluruz. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi ilk olarak beslenme amaçlı olarak başlayan bu balık ve insan etkileşimleri, zamanın ilerlemesiyle, yeni besinlerin ortaya çıkması ve benzeri gibi birçok önemli durumun da etkisiyle farklılıklar göstermeye başladı. Bu etkileşimlerde elbette balıkların yapılarının oldukça önemli bir rolü bulunmakta…
   Bir nehrin, gölün ya da benzeri gibi balıkları rahatlıkla izleyebileceğiniz bir yere oturduğunu düşünün. Berrak suyun hemen altında hızlı hareketlerle bir sağa bir sola giden birbiriyle oynaşan balıkları izlemenin keyfi anlatılmaz öyle değil mi? Bunu izlemek doğal bir terapi görevi yapar, saatlerce sıkılmadan izlenebilir. İşte balıkların doğal hallerindeki bu güzellikleriyle beraber etkileşimler avlanmanın yanı sıraakvaryum balıkçılığını da geliştirdi ve günümüzde akvaryumda balık besleme çok büyük bir potansiyele ulaştı.
   Artık birçok evde küçük ya da büyük akvaryumlara rastlamak mümkün. Bunun yanı sıra akvaryumların bu sevilen ve insanı rahatlatan görünümlerini sanal ortama taşıyanlar da olmuştur. Bir akvaryumun gerçekmişçesine bilgisayarınızın masaüstü duvar kâğıdı ya da ekran koruyucusu olmasını istemez miydiniz? 3d akvaryum ismi verilen bu yazılımlar sayesinde akvaryumların görsel güzelliğini istediğiniz dijital ortama taşımanız mümkün. Bahsetmiş olduğumuz bu uygulamaların bazıları gerçekten çok gelişmiş bir hale bürünmüştür ve gere görünümleri olarak gerek de gelen sesler bakımından 3d akvaryumların gerçek akvaryumlardan hiçbir farkı yoktur. Bunların yanı sıra, bakım derdinden de kurtaran 3d akvaryum uygulamaları birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

3d akvaryum

 

3d akvaryum
            Ev veya diğer yaşantı alanlarımızı dekore ederken pek çok eşyadan faydalanırız. Bu eşyalar daha zarif bir görüntü için veya zevklerimizi yansıtan şeylerdir. Kısaca örnek vermek gerekirse heykelcikler, vazolar gibi bir çok cansız varlıktan yararlanarak otantik bir mekana sahip olabiliriz. Ancak canlı unsurlardan faydalanarak ta değiştirmek istediğimiz mekana farklı bir hava katabiliriz. Bir bitki sayesinde yeşilliklerle bürülü iç açıcı bir ortam oluşturabileceğiniz gibi 3d akvaryum sayesinde de dinlendirici rengarenk balıklarla eğlenceli ve huzur verici bir dekora sahip olabilirsiniz.
            Akvaryum denildiğinde akla ilk gelen şey huzur olur çünkü balıkların hafif ve zarif hareketlerle yüzmesi insanoğluna sakinliği telkin eder. Bunların dışında büyük boyutlarda bir akvaryum bulunduğu mekanı göze daha hoş göstermektedir. Akvaryum pek çok farklı parçadan bir bütün oluşturmaktadır. Öncelikle dış cam bölmesi içinde yaşayacak canlılar için olmazsa olmazlardandır. İçine baktığımızda ise balıkların yaşamları için gerekli olan suyu hazır hala getiren bazı cihazlar görülmektedir. Su pompası ile kirlenen su temizlenir içerisindeki oksijen oranı arttırılarak balıkların solunumunu daha rahat hale getirmektedir.
   Ayrıca ısıyı kontrol eden ve içindeki canlıların yaşayacağı sıcaklığı sabit tutan bir cihaz daha vardır. Bu cihazlar sayesinde balıkların yaşaması daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Akvaryumun olmazsa olmazlarından birisi de dekorasyonudur. Çünkü üreme sırasında yada yumurtlama döneminde kullanacağı yerler bulunmak zorundadır. Kumu olmayan bir akvaryum göze kötü gelmektedir. Ayrıca balıkların hasta olmaması için gerekli bir unsurdur. Bundan başka olarak yeşillikleri deniz ürünleri gibi dekorasyon eşyaları da bulunmaktadır. Ayrıca akvaryumunuzu daha değişik gösterebilecek aslında genel bir söylem olan 3d akvaryuma dönüştürme imkanınız da vardır. Cam akvaryumunuzun arka cephesine yapıştıracağınız 3d görüntülü nesneler sayesinde akvaryumunuza daha farklı bir hava katabilirsiniz. Bu nesnelerde pek çok çeşit var örneğin kelebek görüntüsü ile akvaryumunuzda uçan kelebeklere sahip olabilirisiniz.
            Daha değişik bir hava katmasıyla beraber görüntüyü hoş bir hale getirebilirsiniz bu nesneler sayesinde. Akvaryumunuzla ilgilenirken zevk almak istiyorsanız yada daha iç açıcı ferah bir görüntü istiyorsanız sizde 3d akvaryuma sahip olmalısınız.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s