Cichlid Balıkları- Ciklet balığı

Ciklet (Cichlid) Balıklarını Tanıyalım

Cichlidler ( Ciklet balıkları ) olarak da bilinir)hiç şüphesiz akvaryum dünyasının en ilgi çekici balıklarındandır. Ülkemizde son birkaç yıldır tanınmasına karşılık dış ülkelerde oldukça popüler balık grubunu oluştururlar. Hatta bu ülkelerde cichlid’lerle ilgili kulüpler bile kurulmuştur. Onları en ilginç kılan renklerinin güzelliğinden çok sosyal yaşantılarının olmasıdır. Tıpkı kuşlar veya memeli hayvanlarda olduğu gibi tipik aile yaşantıları vardır. Olgunlaşan erkek balıkların belli bir bölgeye sahip çıkma veya eşleşmek için birbirleri ile yaptıkları mücadeleler hayli enteresandır.
Texas Cichlid (Herichthys cyanoguttatus)

Texas Cichlid (Herichthys cyanoguttatus)

Cichlidler 1300 kadar türü ile en kalabalık balık gruplarından birini oluştururlar. Yalnızca 1000 kadar Ciklet balığı türü Afrika kıtasında bulunmaktadır. Meksika Orta ve Güney Amerika’ya kadar olan göl ve ağır akan nehirlerde yaklaşık 250 tür Güney Batı Asya nehirlerinde ise 3-4 Madagaskar adasında ise 16 belirlenmiş tür bulunmaktadır. Cichlidlerin 3.5 cm. olanından (Lamprologus mu1tifasciatus) 100 cm. olanına kadar (Boulengerochromis microlepis – Predator cichlid) irili ufaklı bir çok cinste olanına rastlanmaktadır.

Jack Dempsey Cichlid

Jack Dempsey Cichlid

Akuaristler Dünya üzerinde en kalabalık ve aynı zamanda çok renkli balıkları üç bölgeye ayırırlar. Bunların en büyüğü deniz balıklarının mekkesi sayılan Great Barrier Reef ikinci büyük ise Güney Amerika Amazon nehir sistemindeki büyük orandaki tatlı su balıkları Afrika’da Malawi ve Tanganyika gölünün cichlidleri ise dünya kombinasındaki en kalabalık grubu oluştururlar.

Erkek altispinosa dwarf cichlid

Erkek altispinosa dwarf cichlid

Cichlidlerin en yaygın olduğu yer Afrika kıtasıdır. Bu eski kıtanın hemen hemen her bölgesine dağılmışlardır.

Özellikle büyük göllerin yanında birçok ağır akan nehirler ve onların oluşturduğu irili ufaklı göletlerde bir cichlid fanatiğini heyecanlandıran değişik cinsler bulunmaktadır. Bu göller ve nehirler tam bir cichlid faunasıdır. Afrika cichlidleri iki coğrafi bölgeye ayrılırlar: Batı ve Güney Doğu Afrika cichlidleri. Bu göller sırasıyla: Abaya Turkana Albert Edward Kivu Tanganyika Rukwa Malawi ve Viktorya’dır.

Erkek cichlid, Red Zebra...

Erkek cichlid, Red Zebra…

Afrika ve Amerika Kıtaları’nın bu muhteşem renkli balıkları tüm dünyada popüler olan deniz akvaryumculuğu karşısında maliyet açısından güçlü bir alternatif oluşturmuştur. Ülkemizde son 4 – 5 yılda bu balıkları yetiştirenlerin sayılarında bir hayli artış olmuş ve bu sayede değeri artmıştır.

Dünya da birçok fanatiği olan bu balıklar için İnternet üzerinde mail zincirleri oluşturuluyor insanlar bilgi paylaşımında bulunuyor. Her bir türünün ayrı ayrı meraklısı olan bu balıklardan özellikle Afrika cichlidleri yavrulama sayılarının az olmasına rağmen büyük bir popülariteye sahiptir. Yetiştirilmesi büyük emek isteyen bu balıklar alışılmış akvaryum balıklarına nazaran daha dayanıklıdırlar. Her geçen gün yeni alt türlerin ortaya çıkması ile birlikte cichlidler artık akvaryum hobisinin dışına taşmış ayrı bir hobi haline gelmiştir.
Disi-ciklet-ve-erkek-ciklet

Solda disi ciklet-ve sağda erkek ciklet

Chiclid soyu balıklar. amazon ağzındaki tropik bölgede yaşarlar genelde. boyları 10 cm den başlar, büyük ve güzel renkli olduğundan tercih edilir. akvaryum ortamında türetmek çok zordur, zira yumurtayla ürer.

Dişi- Metriaclima lombardoi (kenyi cichlid)

Dişi- Metriaclima lombardoi (kenyi cichlid)

En dayanaklı akvaryum balıklarından biridir. akvaryumlarda güzellik açısından discusdan sonra gelir. ve discuslarla yaşam alanları benzeşir. Akvaryumun ortalama su sıcaklığı 20-25derece olmalıdır. hatta akvaryum ısıtıcısı olmayan akvaryumlarda bile yaşayabilirler. İnşaatçı balıklardır.  Her akşam eve geldiğinizde akvaryumunuzda yeni bir dizaynla karşılaşırsınız. “akvaryumdaki bitki hayallerinizi suya düşüren balıklardır.” Genelde etcil-otcul beslenen balıklardır. yavruluğundan itibaren otcul yemle beslenirse ileride renklerine doyum olmayacaktır. ilk zamanlar uyum açısından (bkz: tubifex) kurdu vs. verilmelidir. Doyma duyuları birçok balığa göre daha iyidir. Yer belirleme alışkanlığı olan balıklardır. Bu balıklar akvaryuma geldikleri ilk gün yerlerini belirlerler ve ölünceye kadar bu yerde kalırlar. Yerlerine tecavüz eden balıklara kesinlikle kafa göz girişirler. Ve bu yüzden adam başına 15-20 lt akvaryumda beslenebilir.

Erkek ile dişi Cichlidi birbirinden  ayırmak :

En az 6 aydan sonra başarılıdır. Dişiler tek renkli erkekler çok renklidir, yetmezse dişilerin kuyruk noktaları yoktur veya varsa da eşit büyüklüktedir. Erkeklerde ise noktalarda boyut farklıkları vardır.
Karma bir akyaryuma imkan vermeyen balık türü. kendi türünden başka balıkları aç kaldıkları zaman yer, açolmasalar bile ısırarak, bir taraflarını kopararak öldürürler. Bir ciklet balığı akvaryumuna lepistes atmak cikletlere yem vermekle eştir.
Asabi bir balık türüdür. Evet akvaryumun dekorasyonu ona bırakılmalıdır, zaten bırakılmasa da o inatla, üstelik sanki buna kızarmış gibi ittire kaktıra kendi düzenini oluşturacaktır. Ancak yine de balıkların gerektiğinde saklanıp kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak taş kaya vb. bişeyler eklemek iyidir.Beslemesi çok zor olmayan ama ilk akvaryum kurulurken düzeninin oturtturulması çok zor olan ve düzen oturduktan sonra gerisine hiç müdahale edilmeden karışılmayan balık türüdür. Türkiye’de akvaryumcularda genelde az çeşidi olan; küçücük boyutlarına rağmen kocaman diğer balıklara kafa tutan balık türü. kendi içinde de bir çok alt türe sahip olup bu alt türler arasında da akvaryum ortamında genellikle husumet çıkıyor.
Bir sabah akvaryuma baktığınızda renkleriyle göz alan chiclid balığınızı kuyruğu ve yüzgeçleri parçalanmış bitap bir halde bulabilirsiniz.Ama gene de ailevi türde yaşantılarıyla eş tutmaları, sahibinin ellerinden yemek yemeleriyle insana arkadaş olabilecek bir balık türüdür. bir de huzuru bozulan balığın renkleri solma durumu vardı ki huzuru biz bozulursa bir daha yerine zor geliyordu, suya atılan kimyasallar vb. sayesinde.
İşçi balıklardır bunlar akvaryumun dibindeki çakıllardan ağızlarıyla kendi bölgelerine set çekip kendi sınırlarını belirleyebilirler ortam müsaitse, japon balıklarıının kuyruklarını çok güzel yiyorlar inanmazsanız bir araya getirebilirsiniz bu balıkları…
Piranhanın kafa tutamadığı tek balık türü. 4 piranha ve 4 ciklet aynı akvaryuma koyulduğunda, bir müddet sakin kalsalar da, yem verme zamanı kaçırıldığı zaman savaş çıkar akvaryumda. Bu savaş benim akvaryumda bir kez çıktı ve bittiğinde cikletler doymuştu.
Reklamlar

19 responses to “Cichlid Balıkları- Ciklet balığı

 1. Geri bildirim: Akvaryum Dekore Etmek | Akvaryum Fiyatlari·

 2. Geri bildirim: Cichlid balıkları ( Ciklet Balığı ) | Akvaryum Fiyatlari·

 3. Geri bildirim: Tatlı su balık türleri | Akvaryum Fiyatlari·

 4. Geri bildirim: Ciklet balığının bize öğrettikleri | Akvaryum Fiyatlari·

 5. Geri bildirim: Malawi Cikletleri (Cichlid) | Akvaryum Fiyatlari·

 6. Geri bildirim: Malawi cikletleri ve üretim şartaları | Akvaryum Fiyatlari·

 7. Geri bildirim: Dış Filtre (Sump) Yapımı | Akvaryum Fiyatlari·

 8. Geri bildirim: Ahli Balığı – Sciaenochromis Fryeri | Akvaryum Fiyatlari·

 9. Geri bildirim: Lepistes çeşitleri | Akvaryum Fiyatlari·

 10. Geri bildirim: Lepistes Cinsi Balık Yetiştiriciliği | Akvaryum Fiyatlari·

 11. Geri bildirim: Lepistes üretimi nasıl yapılır | Akvaryum Fiyatlari·

 12. Geri bildirim: Lepistes balığı hastalıkları | Akvaryum Fiyatlari·

 13. Geri bildirim: Lepistes Balığı Özellikleri | Akvaryum Fiyatlari·

 14. Geri bildirim: LEPISTES BALIĞI HAKKINDA HERŞEY (ÜREMESI,CINSIYET AYRIMI,TÜRLERI,BAKIMI VB.) | Akvaryum Fiyatlari·

 15. Geri bildirim: Lepistes üretimi | Akvaryum Fiyatlari·

 16. Geri bildirim: Kuyruk Şekillerine göre lepistesler / Renklerine Göre LepisteslerLepisteslerin | Akvaryum Fiyatlari·

 17. Geri bildirim: Japon Balıkları | Akvaryum Fiyatlari·

 18. Geri bildirim: CÜCE ÇİKLİTLER | Akvaryum Fiyatlari·

 19. Geri bildirim: Linkler | Akvaryum Fiyatlari·

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s