LABiDOCHROMiS PERLMUTT

LABiDOCHROMiS PERLMUTT

 

Labidochromis caeruleus

Labidochromis caeruleus

İsmi : Labidochromis sp. perlmutt
Yaşadığı Yer : Afrika
Boyu : 12 cm
Sıcaklık : 26-29°C
pH : 7.8 – 8.6
Tank Hacmi : 150 lt.<
Tank Tipi : Bol kayalıklı tanklardan hoşlanırlar.
Daranış Biçimi : Kendi türlerine karşı daha sakindir.

Labidochromis sp. Hongi

Labidochromis sp. Hongi

Malawi gölü kökenli bir cichlid türüdür. Boyları 7cm ye ulaşabilir. Sevdikleri pH derecesi 7.5-8.1 arasıdır. 26-29°C deki sıcaklıklarda gelişme gösterirler. Bu cichlidlerin benzer türleri Red Top, Mbabba, Afra, Hangi ve Yellow’dur. Bunlardan yellow ülkemizde “Sarı Prenses” olarak bilinir. Sevilerek beslenen bir türdür. Üremeleri diğer malawi türleri ile benzerlik göstermektedir.

Sistematik: Labidochromis cinsi 1935 yılında balık bilimci Trevavas tarafından tanımlanmıştır. Lewis tarafından 1982 yılında tanımlama gözden geçirilmiştir. Sırtta , karında ve anal yüzgeçteki siyah benekler 2’sinde de bulunduğu için , Konings 1995 yılında bu türün L. caeruleus’un coğrafik bir varyantı olabilme ihtimaliyetini göz önüne getirmiştir.

Doğal Yaşam Alanı:
 Malawi gölünün Tanzanya sahillerinde , Higga’da , Mbamba Adası Körfezi yakınlarında ve Mara kayalıklarında belirlenmiştir. İlk defa hobiciler için 1996’da elde edilmiştir.

Genel Bilgiler: Labidochromis sp. perlmutt’lar Cichlid akvaryumları için idealdir. Çoğu yetişkin nadiren agresiftir ve çift erkeklerle dişiler yeterli boyuttaki akvaryumda yetiştirilebilir. Dişiler yaklaşık olarak erkeklerin 1/3’ü kadar küçüktür ve erkeklere göre daha soluk renkli olurlar. Baskın erkekler eğer yer darsa diğer erkekleri öldürebilir. Dişiler yavrular ağzından boşalana dek haftalarca yemek yemeyebilir.Yetişkin bir dişi 10-40 tane yavru yapabilir. Malavi Haplochromine’lerle ve Viktorya Haplochromine’leriyle rahatça beraber yaşayabilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s