Lepistes üretimi

Lepistes Balığı Kaç Günde Yavrular / Doğurur ?

Lepistes Balıkları Kaç Günde Doğurur Lepistes Balıkları Kaç Günde Yavrular


Lepistes Balıkları

Lepistes balıklarının beslenme amaçlarından biride çok kolay ve çok fazla yavru alımıdır. Akvaryum balıkları arasında, her ortama ayak uydurabilen küçük sevimli balıklardır.

Erkek lepistes

Erkek lepistes

Lepistes balığının yaşayış şekli 24-28 derecede yaşamaktadır, 20 derecenin altına düştüğünde balığın gelişimi yavaşlar her türlü su şartına uyum sağlar akvaryum suyunun temiz ve berrak olması balık için sağlıklı bir ortam oluşturur. Yavrulama dönemi erkeklerin dişileri kovalamaları haricinde çok fazla akvaryum içinde dövüşmezler, günde iki defa yem vermek yeterlidir.

Lepistes balıklarının kuluçka süresi minimum 24 gün, maksimum 28 gündür. Lepistes balıkları ayda bir doğurur, anne anaç, babada damızlıksa balığın ayda 150 veya daha fazla yavru verebilir.
Lepistes balığının üremesi noktasında hayvanseverlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var ki o da akvaryum içinde bulununan erkek lepistes sayısı, dişi lepistes sayısının dörtte biri kadar olmalı bunun en önemli sebebi ise erkeklerin fazla olması durumunda üreme döneminde az sayıdaki dişi lepistes balıklarını hırpalayıp verimliliğini azaltmalarıdır. Akvaryum içinde bulunan lepistes sayısının yukarıda belirttiğim oranlarda olması sonucunda devamlı kovalanan dişi lepistes balıkları dinlenmeye vakit ve fırsat bulabilir ve bu da üreme verimliliğini arttırabilir.

Lepistes çeşitleri

Lepistes çeşitleri

Lepistes balıklarında eşleşme yumurtlama döneminden önce gerçekleşir ve dişi ile erkek lepistes balığının çiftleşmesinden sonra dişi lepistes balığının erkek lepistes balığına ihtiyacı olmadan başka bir akvayruma taşınabilir ve orada bir süre sonra karnı şişer ve yavrular.
Lepistes balığının yavruluk içinde değil de  normal akvaryum içinde yavru vermesini istiyorsanız, akvaryum içinde yavru lepistes balıklarının karışıp kaybolabileceği bolca bitki ile donatın bunun sebebi ise anaç lepistes balıklarının yavrularını yemesidir, yavruların doğar doğmaz saklanabilecekleri yer bulabilmesi için bolca bitki faydalı olacaktır ve bu sayede yavru lepistesler kolay bir şekilde gizlenebileceklerdir.

Akvaryum içinde bulunan bitkilerin bir başka faydası da anaç dişi lepistes balığının saklanabilmesi ki yine aynı şekilde balıklar saklandıkları zaman fazla kovalanmayacak ve dişi lepistes balıkları fazla hırpalanmamış olacaklar, bu sayede lepistes balıklarının üremeside kolaylaşmış olacak.
Lepistes balıkları yavru verdikten sonra kondüyonlarını arttıracak yemleri temin edip bu yemlerle beslemeniz lepistes balıklarına faydalı olacaktır.
Bir faydalı bilgi de, lepistes balıkları kendi türleri arasında moli velifera kılıç kuyruk plati türleri işe yaşayabilirler.

Dişi lepistes

Dişi lepistes

Erkek lepistes

Erkek lepistes

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s