Akvaryum filtresi ve görevleri

Akvaryum Filtresinin Görevi

Bütün canlılar gibi, balıklar da dışarı metabolik atık (sıvı ve katı) üretimi yaparlar. Balıkların su içerisinde yaşamlarını devam ettirmelerine rağmen çok fazla sıvı salınımları (solungaçlardan çözünebilir gaz olarak amonyak oluşumunu atarlar), sıvı kayıpları vardır. Bunun yanında, bitki ve diğer organik artıkların da parçalanması sonucunda akvaryum ortamında amonyak (NH3) bulunur. Amonyak balıklar için zehirlidir ve ölümcüldür. Bu toxitide balık türlerinden türlerine değişmektedir.  Doğal ortamda, su hacmi balık başına akvaryum ortamına göre oldukça fazla olduğu için, amonyak konsantrasyonu da bu nedenle azdır.

Toksinlerin yokedilmesi, akvaryum ekosistemlerinde Filtreler ile sağlanır.

Akvaryumda su temizliği – filtre sistemleri – akvaryum filtreleri

Akvaryumda su temizliği balıklarınız için hayati önem taşır. Balıklarınızın içinde yaşadığı su iyi bir biçimde temizlenmesi icin akvaryum filtreleri akvaryum ve balık için cok önemlidir.

 

Akvaryum filtreleri görev bakımından suyu temizlediği gibi akvaryumunuza akıntı ve oksijende verir. içinde bulunan akvaryum materyalleri vasıtasıyla akvaryumda bulunan hayatın devamını temin eder. içinde bulunan materyaller sayesinde akvaryumda bulunan balıklarınızın sağlığı bu alete bağlıdır.

 

Akvaryum filtre çeşitleri ve filtre seçimi:

 

Su temizliğinde piyasada bulunan çok çeşitli akvaryum filtreleri mevcuttur. Filtrenizin markası ne olursa olsun filtre seçimi akvaryumun su hacmine göre seçilmelidir. Akvaryumunuzda kaç litre su varsa akvaryumun performansıda ona uygun olmalıdır.

 

Akvaryumunuza filtre seçiminde titiz davranmak zorundasınız iyi kalitede bir filtre sessiz enerji bakımından ekonomik ve sağlam olmalıdır. Bu tür akvaryumlar sizin akvaryumunuzu yıllarca berrak ve biyolojik olarak temiz tutar.

Piyasada bulunan bazı filtre çeşitleri:

 

 

iç filteler

Bu tür filtreler akvaryumunuzun içine yerleştirilir sistem olarak içerisinde pompa görevi gören seramik gövdeli mıknatıslı pervane bulunur ve filtre kafası mevcuttur.

Akvaryumda bir çok işlevi aynı zamanda yapar bu işlevler su temizliği akıntı verme ve küçük plastik bir hortum aracılıyla akvaryuma hava verir. ic filtrelerin kafa kısmı (filtre motoru) altında bulunan kısımda sünger ve bu bölümlerin içinde bulunan filtre elemanları bulunur.

Bu filtre elemanları beslediğiniz balık türüne uygun olarakta değiştirilebilir. Bu materyaller sporax aktiv kömür bio lifler vb. filtrede bakterileri tutarak tekrar akvaryum suyuna karışmasını önler ve bazı elemanlar suyu iyilestirir. Bu materyaller filtreleme çeşitine göre de değişebilmektedir. Bunlar biyolojik filtreleme mekanik filtreleme Adsorpsiyon filtreleme ve kimyasal filtreleme olarak çeşitleri vardır. Ama biz bunların sadece ilk ikisi olan biyolojik ve mekanik filtreleme sistemini sunacağız.

Dış filtreler

 

Dış filtrelerde filtreden gelen iki plastik hortum akvaryum içine sokularak yapılan akvaryumun genelde alt dıs kısmına konulan filtrelerdir. Akvaryumda iki hortum sokularak yapılan bu filtreleme sistemi oldukça kullanışlıdır ve temizliği kolaydır.

 

Dış filtrede bulunan su giriş ve çıkışları bulunan filtrede; akvaryumundan çekilen kirli su filtrenin alt kısmından süzülerek(filtreedilerek) filtre içinde bulunan materyallerden geçerek tekrar temiz su (arıtılmış) olarak üst kısma pompalanması ve suyun akvaryum içine tekrar gelmesiyle yapılan filtrelemedir. Temizliği son derece kolay olan dış filtreler akvaryumda en uygun olan filtreleme yöntemidir. Ve hijyen açısından da en iyi olanıdır.

Taban – zemin filtreleri

 

Taban filtreleri akvaryumun tabanına yerleştirilen yassı filtrelerdir. çalışma sistemi olarak akvaryum zeminine yerleştirilir ve üzeri akvaryum kum veya çakıl kaplanır akvaryumda biriken kirleri ve yem artıklarını kendine bağlı olan plastik bir hortum ile emerek suyu iyi bir biçimde filtre eder.

Avantajları kum veya çakılda oluşmuş bakterileri temizlemesi ve akvaryumdasu dolaşımını iyi yapmasıdır. Dez avantajlari bitkilere zarar verebilir

Gelişmiş Filtre Sistemli akvaryumlar

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s