Ciklet balığının bize öğrettikleri

Anavatanı Amerika olan ancak Afrika’nın Malawi Gölü’ne göç ettiği belirlenen rengarenk görünümlü Ciklet balığı  (Cichlid), yumurtaları ağzına alarak yavrunun baş ve kuyruk oluşuncaya kadarki 21 günlük sürede hiçbir şey yemeden ağzında taşıyor.

ANAVATANI AMERİKA AMA AFRİKA’DA YAŞIYOR

Ciklet balıkları  Afrika’nın Malawi Gölü’nde de yaşadığını ancak anavatanının Amerika olarak tespit eden  bilim adamları, milyonlarca yıl önce Amerika ile Afrika kıtalarının bir bütün olduğunun göstergesi olarak kabul ediyor. Bu olay bilim adamları tarafından şu şekilde açıklanıyor.
Bu balığın anavatanı Amerika, Afrika’daki gölde olmaması lazım. Nasıl geldiği araştırıldığında bir zamanlar Afrika ve Amerika kıtaları arasında okyanus olmadığı, kara olduğu ve bu göller akarsularla birbirine bağlı olduğu için Amerika’daki gölden akarsu kanalıyla Afrika’daki göle göç ettiği tespit ediliyor. Ve böylece Afrika ile Amerika’nın deniz altında aslında bir bütün olduğu, daha sonra suyun altında kaldığı bu balıklar sayesinde öğreniliyor.
Bir akvaryum balığı olan Cichlid, Türkiye’de ‘ciklet balığı’ olarak biliniyor. Bu balık türünün doğurması, yumurtayı ağzında bekletmesi ve izlenebilmesi anlamında, evrimin nasıl gerçekleştiği yönünde de araştırmalara konu oluyor. Yavruları ağzının içinde taşıyan tek balık türünün ciklet olduğunu belirten uzmanlar “Dişiyumurtalarını mağara içindeki duvara bırakır. Erkek gelir o yumurtayı döller ve dişi tekrar ağzına alır. Dişi hiçbir şey yemeden 21 gün boyunca ağzının içinde taşır ve balığın çeşitlerine göre yavru sayısı 20 ile 90 arasında değişir. Kuyruk ve baş oluştuktan sonra yavruları ağzından bırakır” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Diğer bazı Akvaryum balıkları ;

Lepistes  Guppy  Japon balığı  Japon balıkları  Akvaryum fiyatları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s