Artemia üretimi

Artemia üretimi için şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta sonunda sonuçlarını alırsınız.
Malzemeler:
-Bi paket artemia yumurtası
-5 litrelik yarısından daha fazla kesilmiş çeyrek şişe altı (5 Adet)
-Dereceli silindir
-şırınga
-Akvaryum dip suyu
-Deniz tuzu(katkısız)

+1. ve 2. şişeleri akvaryumdan dip suyu çekip yarımşar litre ikisini de dip suyuyla dolduruyoruz. (akvaryum fltre süngerini de sıkabilirsiniz içine)
bu şişelere balıklarımıza verdiğimiz yemden  şişe başına, 3 gr kadar yemi toz haline getirerek ekliyoruz. (burda toz sprülina yem de olsa iyi olur ama normal yemde de aynı sonucu alacaksınız) ve bu iki dip sulu yemli kapları evimizin çatısında en çok güneş alan yere koyuyoruz.

1 hafta bekledikten sonra su yeşil hale gelmişse artemia yemi hazır demektir. (bu suyun yeşerme süresi güneşlenmeye bağlı olarak bir aya kadar uzayabilir)

sonrasında

+3. şişemize dereceli silindir vasıtasıyla 1 litre su ekliyoruz. Sonra o suya 1 çorba kaşığı deniz tuzu ekliyoruz ve yumurtaları bu hazırladığımız 3. şişeye döküyoruz. 40 saat sonra artemia’ların birçoğu açılmış olacaktır.

+1 haftada yeşermiş  sudan şırınga ile dibinden yeşil sümüksü tabakayı enjektöre cekip 1 ml artemiaların bulunduğu kaba aktarıyoruz.

daha sonra diğer iki kaba dinlendirilmiş çeşme suyu koyarak ( 1er litre ) 1’er çorba kaşığı da deniz tuzu ekliyoruz. Enjektör ( şırınga ) ile bu iki yedek kaba da artemiaları bölüyoruz bunlara da 1 ml yeşil 1. ve 2. kabın dibinde buluna sümüksü tabakadan enjektör ile aktarıyoruz .
ilk artemia döktüğümüz kaptan yeni yeni şişelere bölerseniz o kadar çok üretim haznesi elde edersiniz ve yumurta döktüğünüz kap kalabalık da olmaz. ( Böylece oksijen veya takviye bir şeye gerek kalmaz )

+Evinizin güneş gören balkonuna da kapları koymalısınız hem yeni yumurtalara ışık kaynağı olur hem de daha çok alg üremesine sebebiyet verirsiniz.

Sonuçlar 1 haftada elinizde olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s