Yunus Ciklet Beslenme ve Bakım Önerileri

Yunus Ciklet Beslenme ve Bakım Önerileri

Yunus Ciklet Latince Adı : Cyrtocara moorii olarak bilinmektedir.

Habitatı/Doğal Yaşamı :  Malawi gölünün açıklık ve kumluk kıyı kesimlerinde yaşamaktadırlar.

Beslenme Biçimi : Hem otçul,Hem etçil olarak beslenen yunus cikletler için piyasada bir çok kaliteli yem bulunabilir. Bu chiclid türü  balıkları doğal ortamda kumu kazıp yakaladıkları böceklerle beslenirler. Akvaryumda ise özel üretilmiş yemlerle beslememiz mümkündür.

Kendi Türlerine Davranışı : Orta derece agresif olarak bilinse de genelde sakin bir balıktır.

Davranış Biçimi: Nadiren agresif,genelde sakin.

Yunus Cichlidlerin En Fazla Büyüdüğü Boy: 25cm (santim)e kadar büyüyebilmektedirler. Bunda akvaryum büyüklüğü ve şartları etkin rol oynamaktadır.

Yunus Ciklet için Gerekli En Az Akvaryum Hacmi: Yunus cikletler için 300 litrelik akvaryumlardan başlayarak daha büyük hacimlerde akvaryuma gereksinim duyacaksınız. Sıcaklık: 25 °C ila 26 °C Su Sertliği: Sert. pH: 7.5 ila 8.2.

Üreme:

Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18 ila 21 gün ağızda kuluçka oluşturulması için tutarlar. Erkek dişi oranının 1/2 olmasına dikkat edilmelidir. Yunus Cichlid Balıkları  Yunus Cichlid  Yunus Ciklet Balığı Bakımı

 

Yunus Ciklet Balığı Bakımı

 

Yunus Ciklet Cinsiyet Ayırımı:

Erkek yunusların kafaları daha belirgin, renkleri daha canlı, ve kuyrukları dişilere göre daha sivridir. Dişiler daha gösterişsiz ve ufaktır. Yunuslarda diğer cichlid türlerinin çoğunda olan kuma yuva yapma özelliğine de mevcuttur.Tabi bu olay bitkiler açısından hiç iyi değildir.Çünkü dışarı çıkan bitki kökleri cichlidler için inanılmaz bir cazibeye sahiptir.Kökü yenen bitki ise çürümeye mahkumdur.Akvaryuma konulması düşünülen bitkiler ; Anubias ve Cryptocorine türlerini koymak uygun olacaktır.

Anubias’ların ise kayalara ve kütüklere bağlamak iyi sonuç verecektir. Yunus’lar sıcaklık olarak 26-28 derecede yaşarlar.

pH 7,2-8,8,GH 10-18 arasında olmalıdır. Yunuslar için en az 200-300 litrelik bir akvaryum olması gerekmektedir. İyi bir gelişim için her hafta %33 lük su değişimi çok iyi olacaktır. Akvaryumda beslendiği taktirde 1 erkek ve en az 3 dişi bulunmalıdır. Dişi sayılarını akvaryum hacmine göre arttırabilirsiniz.

Dişiler yumurtayı ağızlarında kuluçka yaparlar. 2 ayda bir yavru verebilirler. Erkeklerin dorsal ve anal yüzgeçlerinin uç kısımları daha sivri ve uzundur, dişilerin ise daha kısa ve uçları yuvarlaktır. Hem otla hemde etle beslenirler. 12-15 aylıkken üremeye başlarlar. Önerilen yunus ciklet yemleri: Tetra Discus, Sera Discus, Tetra Cichlid vs. yemleri kullanabilirsiniz.

 

Yunus Ciklet

Yunus Ciklet

YUNUS CİCHLİD RESİMLERİ Yunus Ciklet Resimleri Yunus Ciklet Resimleri Yunus Ciklet   Yunus Ciklet  Yunus Ciklet

Konuda Arananlar

  • ciklet türleri
  • yunus ciklet
  • ciklet yunus
  • yunus ciklet bakımı
  • yunus cichlid
  • yunus balığı bakımı
  • yunus ciklet balığı
  • yunus ciklet türleri
  • ciklet bakımı
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s