Canlı Doğuranlar

Bu balıkların isminin ‘canlı doğuran’olmasının sebebi yumurtanın gelişme evrelerini annenin karnında geçirip anne yumurtalarını bırakırken yumurtanın yırtılması ve balığın ‘anne tarafından doğurulması ’izlenimini vermesinden kaynaklanır.Yavrular doğduktan 1-2 saniye sonra yüzer bir hale gelip saklanacak yerler arayabilirler.

Çoğu kişinin bildiğinin aksine bakımı sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte su değerlerine ve ani ısı değişimlerine karşı duyarlı balıklardır. Kolay olarak tanımlanmasının sebebi ise çabuk ve fazla miktarda doğurabildikleri için satış fiyatlarının düşük olmasıdır. Genellikle en popüler olanı’lepistes(Poecilia reticulata’)lerdir.

Bununla birlikte birçok alt türü vardır.Genel anlamda tropikal balıklar oldukları için bitkili ve orta sertlikteki(Ph’ı 7-8 olan) sıcaklığı 26-28 dereceki akvaryumlarda bakılmalılar.Bitkisel ağırlıklı yemler tercih edilmelidir. Cinsiyet ayrımına gelirsek tüm canlı doğuran türleri için genel bazı özellikler vardır. Erkekle dişiye oranla daha küçük,ince ve renkli yapıdadır.

Mesela lepistes erkeklerinin büyük ve gösterişli kuyrukları vardır.Erkeklerde anüs bölgesinde dişilerden rahatça ayrım yapılabilecek bir gonopod(genopodium’) vardır.Bu ince ve uzun bir tüpçük şeklindedir.Dişilerde ise bu bölgede yarım ay biçiminde bir yüzgeç vardır. Dişiler genel anlamda daha iri yapılı ve renksizlerdir. Üstteki bir lepistes dişisi ve alttaki ise erkeğidir.) Şimdi üreme ve yavrulamaya geçelim. Canlı doğuranlara uygun ortam ve dişi-erkek oranı doğru sağlandığında sürekli olarak üreyebilirler. Erkek balık bu dönemde dişileri kovalar ve dişi hazır olduğu zaman çiftleşme gerçekleşir. Bununla birlikte dişide buluna sperm kesesi adındaki bölüm sayesinde dişi çiftleşince aldığı spermlerin bir kısmını burada saklar ve ilk doğumdan sonra hiç çiftleşmeden bu kesedeki spermleri kullanarak 3-6 kere daha yavrulayabilir.

Hamile olan balıkta doğuma yakın bazı belirtiler olur. Balığın karın kısmı çok fazla şişer ve siyahlaşır. Bununla birlikte durgunlaşarak genelde dibe çöker. Doğumlar bazen bir seferde bitmez ve dişi yavruları saatlerce veya günlerce azar azar doğurabilir..Yavruların akvaryumdaki diğer balıklar tarafından yenilmemesi için bazı yöntemlerle doğum gerçekleştirilmektedir.

1-Akvaryumu bitkilendirmek: Bu yöntem uzman hobiciler tarafından en çok tercih edilen yöntem olmasıyla birlikte en sağlıklı yöntemdir.

Akvaryuma bol miktarda bitki dikilerek ve çeşitli malzemelerle saklanma alanları yapılarak yavrular büyük ölçüde kurtarılabilir.Asıl akvaryumdaki doğumlar herzaman daha sağlıklıdır.Büyük balıklar her ihtimale karşı iyi bir şekilde doyurulmalıdır.Yavrular ısı değişiminden ve su değerlerinden çabuk etkilenebileceğinden hemen yavru akvaryumuna alınmamalıdır.

Yavruluklar küçük olduğundan yavrular burda rahat gelişemezler.Bu yüzden bolca saklanma yeri yaparak ana tankta yapılan doğum daha sağlıklı olur.(Saklanabilme alanları: akvaryuma kıvrılmış rafya koymak,bitkilendirmek,saklanabilecekleri delikli taşlar koymak)

2-Yavruluklar: Yavrulukta doğum birçok yeni yada tecrübeli akvaryumcu tarafından kullanılsada olumsuz yönleri vardır.Yavruluktaki hamile balık yer kısıtlığından dolayı strese girip ve doğumdan önce ölebilir.

Bu yöntem uygulanıcaksa geniş yavruluklar tercih edilmeli,dişi doğuma yakınken yavruluğa koyulmalı ve sık sık gözlenmelidir.Yavrular kendilerini koruyabilecekleri kadar büyüyünce akvaryuma salınmalıdır.

3-Doğum akvaryumu:Sağlıklı yöntemlerden birtanesidir.Ortalama 15-30 lt bir akvaryuma bolca bitki ve rafya eklenmeli,saklanacak alan oluşturulup ısısı sabitlenince doğuracak dişi içine koyulur.Doğumdan sonra dişi alınır ve yavrular o akvaryumda büyütülür.

Son olarak; *Canlı doğuranların sağlıklı bakılabilmesi için en az 25-30 lt bir akvaryum ve üzeri kullanılmalıdır. *Sağlıklı bir şekilde bakmak için 1 erkek 3 dişi oranıyla balık alınmalıdır. *Akvaryumda bir ısıtıcı,bir iç filtre,hava motoru ve hava taşı,bitkiler ve bitkilerin sağlıklı büyümesi için uygun kum bulunmalıdır. *Canlı doğuranların yanında Japon balığı,melek veya cichlid türleri bakılmamalıdır.

Bunun yanında çeşitli tetralar ve tropikal balıklarda beslenebilir.(neon,kardinal tetra vs..) *Tüm akvaryumlarda olmayacağı gibi yapay ve suya salınım yapabilecek süsler kullanılmamalıdır. *Su değerlerine dikkat edilmeli ve dinlendirilmemiş klorlu su kullanılmamalıdır.Balıklar hemen akvaryuma konulacaksa su düzenleyiciler veya hazır su kullanılmalıdır.Musluk suyu kullanılacaksa dinlendirilmelidir.(Bu işlem en az 24 saat akvaryumun kapağı açık ve filtre çalışır bir şekilde olmalı) *

Hastalıklarda hasta balık karantina akvaryumuna ayrılıp tedavisi orada yapılmalı.Ana akvaryumda ilaç tedavisi yapılmamalıdır.Bu bitkilere ve yavru balıklar başta olmak üzere diğer balıkları olumsuz etkileyebilir.

Bazı canlı doğuran türleri: Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk) Habitatı: Tüm Orta Amerika

Davranış Biçimi: Barışçıl

Beslenme Biçimi: Etçil-Otçul

Sıcaklık: 20°-28 derece

Büyüdüğü Boy: Erkekler 10cm, dişiler 11-12cm

pH: 7.0-8

Genel özellikler: Kuyruklarının kulıç şeklinde olması erkek olduğunu gösterir. Diğer calı doğuranlara göre daha saldırganlardır.Akvaryumda 1 erkekten fazla erkek olmamalıdır.Baskın erkek diğer erkeği çok rahatsız edip yaralar.

Poecilia sphenops (Siyah Moli) Habitatı: Orta Amerika

Beslenme: Kuru yemler, Yosunlar,

Davranış: Barışcıl Sıcaklık: 20-28 derece

En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm

pH: 7-8

Genel özellikler: Siyah rengiyle dikkat çeken bir canlı doğurandır.Diğer canlı doğuranlara oranla tuzu biraz daha sever.Bunun sebebi habitatının genellikle nehirle denizin birleştiği kısımlar olmasıdır.Renginden dolayı cinsiyet ayrımında karnının şişliğine bakılmalı ve üstten bakılırsa daha iyi anlaşılır.Akvaryumda orta-üst kısımlarda gezer.

Xiphophorus maculatus (Plati) Habitatı: Orta Amerika Beslenme Biçimi: Kaliteli kuru yemler, yosunlar Davranış Biçimi: Barışçıl Sıcaklık: 20°-26°C En Fazla Büyüdüğü Boy: 5-6 cm Su Sertliği: 15-25 derece pH: 7.0 – 8 Genel özellikler:Yuvarlak hatlarıyla ve canlı renkleriyle güzel bir canlı doğurandır.Yavruları doğduğunda renkli olurlar.İyi bir yemlemeyle yavrularını yeme hissi azalabilir.

Tüm canlı doğuranlar gibi bitkileri severler.Popüler canlı doğuranlardan birtanesidir.

Poecilia reticulata (Lepistes) Habitatı: Orta Amerika

Büyüdüğü Boy: 4-6 cm

Davranış Biçimi: Barışçıl

Sıcaklık: 25-28 derece pH: 7-8

Genel özellikler: Erkekler dişilere göre daha küçük ve renklidir.Çok çeşitli renklere sahiplerdir. Diğer canlı doğuranlar gibi kolay doğum yaptıklarından çok tercih edilir. Çoğu kişinin ilk beslediği balıktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s