Sump Nedir?

Sump Nedir?

Sump sistemi

Sump sistemi

Sump sistemi bir filtreleme işlemidir. Akvaryum’unuzun irili ufaklı pisliklerinin temizliği ve biyolojik olarak temizliğinin sağlanması için filtrasyon şarttır. Sump sistemi filtre sistemleri arasında en iyi olandır. Akvaryum’unuzun sağlıklı ve temiz olmasını istiyorsanız iyi bir filtre yöntemi seçmelisiniz.

Neden Sump?

Sump sistemi

Sump sistemi

Bu sorunun birden çok cevabı vardır. En başta gelen sump olan bir akvaryumun filtre için ayrılan hacminin diğer tüm filtrelerden büyük olmasıdır. İç ve dış filtreler belirli bir hacimde su döngüsü gerçekleştirir. Bu da iç filtrelerde 1lt civarında dış filtrelerde ise 10-15 lt civarında olmaktadır. Sump sisteminde ise filtre işlemi 100lt den daha büyük hacimlere kadar çıkabilir. Suyun bu denli büyük bir hacimde filtrasyondan geçmesi hem biyolojik hemde fiziki temizlik açısından ciddi fark yaratır.

 Sump fiyatları pahalımıdır ?

Sump ve Dış filtre arasındaki fiyat farkı oldukça fazladır. Eğer kaliteye önem veriyor ve başınızı ağrıtmayacak bir dış filtre istiyorsanız bu 1000 tl ye yakın bir bütçe ayırmanız anlamına geliyor. Diğer yandan daha iyi bir filtre görevi görecek olan sump sisteminin maliyeti camı 100-150 tl arasında.  Yine kaliteli bir devridaim motoru ise 100-150 tl arasında değişiyor.Yani yarıdan daha az bir maliyetle çok daha iyi bir filtreye sahip oluyorsunuz.

Sump sisteminin şematik olarak gösterimi sağdaki şemada verilmiştir. Sump sistemi akvaryumunuzun arkasında, yanlarında ve ya alt dolap kısmında olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s