Japon balıkları -Basit Kuyruklular

Japon balığı – Japon balıkları -Basit Kuyruklular

Tanch single tail Goldfish1Basit Kuyruklular baska bir adla Nymphler yani normal formda olan japon balıkları‘dır. Görünüş olarak yan ve üstten tek kuyruklu olanlar. Bu kuyruk formları japon balığı’nın vahşi formun andırır ama kuyruk ve yüzgeçleri vahşi formundan uzundur. Normal bir  Japon balığının en genci 130 yaşındadır. 130 yıldan bu yana bu kuyruk formları değişmemiştir.

Bu tür kuyruklara biz Singletails (ing)-( Türkce’de bu etapsızlar, tek yüzgeçli yani kuyruk biçimi olarak hiç bir guruba ait olmayanlardır.) Basit kuyruklularda kendi aralarında 7 Kısıma ayrılırlar.

Akvaryum fiyatları    Akvaryum balıkları

Normal (common) Kuyruklular :

Normal (basit) kuyruklu olan Japon balıkları, Vücut bakımından uzun, yüksekliği vücudunun 3/7 si ve 3/8 ini geçmeyen ve profil çizgisinin alt ve üst kısımları oval biçimde olan balıklardır. Kuyruk ve üs yüzgeçleri tek olan balıklardır. Kuyrukları vücut uzunluğunu 1/3 geçmeyen, gümüş renkli veya değişik renkte de olabilirler. Henry W. Fowler tarafından 1917 bilimsel çalışmalar yaparak çiftlestirmden üretilen balıktır.

Kuyruklu, (Kayan yıldız Kuyruk) – Komet (comet) Japon:

Normal (basit) kuyruklu tek farkı kuyruk kısmının daha büyük oluşudur. Vücut bakımından uzun, yüksekliği vücudunun 3/7 si ve 3/8 ini geçmeyen ve profil çizgisinin alt ve üst kısımları oval biçimde olan balıklardır. Kuyruk ve üst yüzgeçleri tek olan balıklardır. Kuyrukları vücut uzunluğunu 1/3 gecmeyen, gümüş renkli veya değişik renkte de olabilirler.

Japon (ülke olarak) Shubunkin Japon Balığı:

Japon bilim adamı olan (Matsubara, 1908) tarafından çapraz birleştirmeyle bu tür çıkmıştır. Kaliko renklerine sahip olan bu japon balığı, 1900 yıllarda Kichigoro Akiyma I tarafından bir üretilip pazarlanması sağlanmıştır.

Amerikan Shubunkin Japon Balığı

Henry W. Fowler (Innes, 1917) tarafından incelemeri baslatılmış olan Amerikan Shubunkin japon balığının Japon (ülke) Shubunkin’ den tek farkı kuyruk biçiminin daha büyük olmasıdır.Sırt ve karın yüzgeçleri Japon Shubunkin’ den uzun ve büyüktür. 1932 de “a new variety” – “tr. yeni bir tür” adı altında balık Amerika’da tanıtılmıştır.

London Shubunkin Japon Balığı

Amerikan Shubunkin e benzese de London Shubunkin daha fazla Mavi reklere sahiptir. Farklılık Mavi rengin balıkta arka fon olarak görülmesidir.

Bristol Shubunkin

Amerikan ve London Shubunkin benzese de farklılığı Kaliko renklerinden olusan balık öbürkilerden uzundur.

Kırmızı Başlı-Tancho-Komet Japon

Kırmızı Başlı-Tancho-Komet Japon Kafasında kırmızı nokta şelinde renk olan  ve Japonya’ da çok popüler olan cinslerdir. Değişik rekte olanlarıda vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s