CÜCE ÇİKLİTLER

CÜCE ÇİKLİTLER

Cüce çiklitler

Cüce çiklitler

KAKADU (Apistogramma cacatuoides) 

Peru’nun tatlı sularında, Amazon’un kollarında doğal olarak bulunan bu balıkların erkekleri 8, dişileri 5 cm. kadardır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 25-26°C sıcaklık uygundur. En az 150 litrelik bir akvaryum gerekir. sakin ve barışçıldır, Ciklet balıkları arasında karma akvaryumlar için uygun bir türdür. Bakımı tecrübe ister.

Erkek kakadular çok gösterişlidirler. Sırt yüzgeçlerinin ilk ışınları daha uzundur ve ağızları da daha büyüktü. Dişiler ise soluk renklidir. Erkekler dişilerin hemen hemen iki katı boyunda, daha renkli ve daha geniş yüzgeçlidirler. Erkeklerde sırt, karın ve kuyruk yüzgeçleri sivri uçludur. Ağrıca erkeklerin ağızları büyüktür ve sırt yüzgeçlerinde uzamış ışınları vardır.

 

 

Çoğu apistoda olduğu gibi üreme zamanları dişi Ciklet balığı parlak sarı bir renge bürünür. Kaliteli kuru yemlere biraz zor da olsa alıştırılabilirler. Ancak sadece kuru yem yetersiz kalır. Tam bir gelişimle birlikte parlak renkler için tatlı su karidesi (artemia), bulunabilirse dondurulmuş sivrisinek larvaları, ince kıyılmış sığır kalbi gibi yemlerle de desteklemek gerekir.

Akvaryumlarında birkaç yetişkin dişi Lepistesin bulunması beslenmelerine katkıda bulunacaktır. Kakadu bakımı nispeten kolay bir Apistogramma türüdür. Küçük Akvaryum balıkları ile karma akvaryumlarda yaşayabilecek kadar barışçıdırlar. İyi bitkilendirilmiş, taşlar ve köklerle dekore edilmiş geniş akvaryumlar gerektirirler. Akvaryumlarında lepistes, neon tetra, rasbora gibi orta ve üst seviyelerde yüzen küçük sürü balıkları bulunması ürkekliklerini üzerlerinden atmalarına yardımcı olur.

Erkekler aralarında kavga edebilirler. Kavga sırasında bazen birbirlerini kocaman ağızlarından yakalayıp kenetlenirler. Akvaryuma çok geniş olmadığı sürece birden fazla erkek kakadu koymak risklidir. Erkekler çok eşlidir; aynı anda birden çok dişiyle yavru büyütebilirler. Dişi yumurtalarını genelde korunaklı bir kovuğa bırakır. Yumurta ve yavrularla doğrudan dişi kakadu ilgilenirken erkek geniş çevreyi koruma görevini üstlenir.

48 saat içinde yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık 5 gün sonra da yüzmeye başlarlar. Annelerinin sıkı denetimi altında akvaryum tabanını dolaşarak yiyebilecekleri mikroskobik canlıların peşine düşerler. Bu devrede yavru kakadu’lara yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla birlikte özel toz yemler verilebilir. Düzenli bir bakımla yavrular çabuk büyürler .

Japon balıkları   |  Akvaryum fiyatları  |    Japon balığı

 

kaynak : http://www.akvaryumlar.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s