Kedi Balığı Özellikleri

Kedi Balığı Özellikleri

Kedi balığı nasıl bir hayvandır? Kedi balığının özellikleri, türleri, çeşitleri, yapısı hakkında bilgi.

kedi-baligiKedi balığı; (Lat. Scliorhinus). Köpekbalıkları takımının Kedibalığıgiller familyasından köpekbalıklarının genel adıdır. Tropik bölgelerde ve ılık denizlerde yaşarlar. Boyları 80-150 cm arasında değişir. Kıyı bölgelerinde dibe yakın yerlerde yaşarlar.

Küçük ve omurgasızlarla beslenirler. Kurşuni renklidirler. Sırtlarında irili ufaklı koyu renkli benekler bulunur. Başlıca üç türü vardır: Benekli kedibalığı 6-7 cm kadardır, akvaryumlarda süs balığı olarak beslenir. Anayurdu Brezilya ile Güney Amerika’dır.

Gövdesi yeşil ve sarı-siyahtır. Kuyruğunda siyah lekeler vardır. Karın ve anus yüzgeçleri saydamdır. Büyük kedibalığı Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yaşayan 60-120 cm arasında değişen boylu bir kedibalığıdır. Derisinin üzerinde büyük benekler vardır. Büyük sakız levreği de denir. Küçük kedi balığı Akdeniz ve Avrupa kıyılarında yaşayan bir kedibalığı türüdür. Boyu 50-80 cm arasında değişir. Küçük sakız levreği, benekli köpek balığı adını da taşır.

Kedibalığıgiller, (Lat. Scyllorhinidae). Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının Köpekbalıkları takımının Yıldızomurlular takımına giren bir familyadır. Dişleri ve solungaç yarıkları küçüktür. Beş çift solungaç yarığı bulunur. Her iki sırt yüzgeci, karın yüzgeci çizgisinde ve geridedir. İnsan için tehlike oluşturmazlar. Bazı türleri yumurtlar. En iyi bilinen türleri: Küçük kedi balığı, benekli kedibalığı, büyük kedibalığıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s