Japon Balıkları

Japon Balıkları – Genel Tanım
Japon Balıkları

Japon Balıkları

 Japon balıkları üç kısımda incelenir. Yarışmalarda da incelemeler Lepistes balığında olduğu gibi kuyruk yapılarına ve biçimlerine göredir. Ama farklılıklar şunlardır Japon balıklarında her değişik tür kuyruklar doğal olarak  Japon balığı vücut yapılarında da değişiklikler oluşturmaktadır.

1) Basit Kuyruklular

2) Peçeli Kuyruklular

3) Öteki Cesitler Japon balığı (Carassius auratus auratus – Bloch, 1782) , sazangiller (Cyprinidae) ailesinden bir balık türü.

 Akvaryum fiyatları  |  Ciklet balığı   |  Akvaryum balıkları

Ama biz japon balıklarını ayrı bir başlık altında toplamayı uygun gördük nedeni ise balıklarının üretilmiş formları çok sayıda tür oluşturduğu içindir. Japon balıkları  Avrasya’ da yaşayan Carassius gibelio balığının alt türü olan ve Orta Asya’ da yaşayan Armur Havzası’ nda Carassius carassius Japon balıklarının atası olarak bilinen türden yüksek çiftleştirmesinden üretilmiş balıktır. Ana yurtları Asya’ dır.

Japon balıkları diğer adları, goldfish / Gümüş Havuz balığı / Turba sazanı / Giebel / King-Yo

Biyolojik (Taxonomik) sinıflandırma Üst Sınıf: Gerçekçeneliler (Gnathostomata)

Sınıf: Kemikli Balıklar (Osteichthyes)

Takım: Sazansılar (Cypriniformes)

Aile: Sazangiller (Cyprinidae) Cins: (Carassius)

Tür: Japon balığı

Bilimsel ismi: Carassius gibelius forma auratus

Yaşama ortamı Japon balıkları soğuk su akvaryumları ve bahçe havuzları için uygun bir balıktır.

Yüksek üretimler (profesyonel çiftleştirmeler) sonucunda üretilen japon balıkları daha da hassas olmakla birlikte, Akvaryumda ve bahçe havuzlarında ısıtmaya ihtiyaç yoktur. bahçe havuzlarındakı su derinliği kesinlikle en az 80 cmile 100 cm olmalıdır. Soğuk su akvaryumları ve bahçe havuzlarında su değerlerine çok dikkat edilmelidir yüksek Nitrit yosunlanmaya yol açar.

Akvaryumlarda ise Japon balıkları ince ve geniş yapraklı bitlilerle beslenirler. Bunlar Java bitkileri ağırlıklı ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca ögütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin büyümesi çok hızlıdır. Akvaryum kumu Japon baliklarının kumu alıp üflemesi açısından ve ağiz sağlığı için ince olmalıdır, bu bağlamda Ağız yaralanmaları önlenmis olur.

Beslenme

Alışılmışın aksine Japon balıklarının ana besini küçük hayvan (sinek larvası, böcek, kurt vb.) yiyicidir (vgl. Reichenbach-Klinke, 1970), Bunun yanında kücük bitki parçacıklarınlada beslenirler. Fakat akvaryuma ayak uydurduklari için kuru yemlerlede beslenebilirler, kesinlikle unutulmamalidir ki Japon balıkları sazangiller ailesinden oldugu için kücük hayvan proteinli kuru yemler (ortalama. 35-40% iceren) ile beslenmelidir, garnitür olarakta bitkili kuru yemler verilmelidir.

Bunun için Akvaryumcunuzda özellik Japon balıklarına için özel satılan yemler alınız. Ayrıca japon balıkları doğal olarak ve en iyi Elodea cinsi bitkilerle beslenir; ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca ögütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin büyümesi çok hızlıdır.

Üreme

Japon balıkları Aland (Leuciscus idus) balığının reklendirilmis üretim formudur. Bu çiftleştirmelerde yapılan ve bilimsel olarak yapılmayan üretim formları sonucunda balık anormal şekillendirilerek eziyet çektirilebiliyor. Bu nedenle Avrupa’ da bir çok kontrolsüz çiftlesmeden meydana gelen japon balıkları Avrupa Hayvan Koruma Kanunu § 11b yi kapsamaktadır. Yani kontrolsüz çifftleştirme ve üretim formları yasaklanmıştır.

Biz buna bilimsel olarak Qual çiftleştirme diyoruz. Bu yüksek çiftleştirmelerden oluşturulan en ünlü japon balıkları formları; peçeli kuyruk, Teleskop balığı, aslan kafalı Japon, inci Japon, Balon göz japon ve Manda kafali japon balığıdır. japon balığına Dünya’ da verilen isim Gold fish dir; Yani Altin balık, Altın renginde cağrıştırmasada üretilmiş formlardan meydana gelen renkler, altın, gümüs, kırmızı, sarı, beyaz, portakal, siyah ve her rengin bir arada oluşturduğu renk lekerinden Kaliko formları vardır.

japon balığı üretiminde geleneksel olarak çin başta olmak üzre Tailand ve Singapur’ dur. Özel formlar ise Japon’ da üretilmmektedir. Bu bağlamda Türkçe’ de Japon balıkları olarak isim almıştır. Japonya’ da üretilen özel formlar sunlardır; Ranchu, Ryukin yada Tosakin ve Jikin dir. Bir japon balığının özel formlarında olan balıklar 100 € üzerine çıkmaktadır.

Basit Kuyruklular Basit Kuyruklular baska bir adla Nymphler yani normal formda olan japon balıklarıdır. Görünüş olarak yan ve üstten tek kuyruklu olanlar. Bu kuyruk formları japon balığının vahşi formun andırır ama kuyruk ve yüzgeçleri vahşi formundan uzundur. Normal bir japon balığının en genci 130 yaşındadır. 130 yıldan bu yana bu kuyruk formları değişmemiştir. Bu tür kuyruklara biz Singletails (ing)-( Türkce’de bu etapsızlar, tek yüzgeçli yani kuyruk biçimi olarak hiç bir guruba ait olmayanlardır.) Basit kuyruklularda kendi aralarında 7 Kısıma ayrılırlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s