Ateş ağızlı cichlid (Thorichthys meeki)

Ateş ağızlı cichlid (Thorichthys meeki)
Tatlısu Amerikan cichlidleri

Thorichthys meekiLatince isim:Thorichthys meeki
Eşanlamlılar:Cichlasoma meeki, Thorichthys helleri meeki
Habitat: Orta Amerika: Yukatan, Meksika, Guatemala
Büyüklük: 15 cm’ye kadar
Su şartları: pH 6,5 – 7.8, GH 5°-15°, 22°-24°C, üreme 26°C
En küçük akvaryum: En az 1 metre ve 150 litre
Yüzme seviyesi: Taban
Bakım: Biraz tecrübe gerektirir

Görünüş:
Bu gösterişli balık adını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı renginde boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. Yüzgeçler mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak biribirlerini uyaran balıların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler genellikle daha iri ve daha canlı renklidir. Karın ve sırt yüzgeci uzantıları erkeklerde daha uzundur.

Beslenme:
Özellikle çiklitler ve diskuslar için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yem. En uygun canlı yem yetişkin tatlı su karidesidir (artemia). Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Genelde dayanıklı balıklar oldukları vurgulanmasına rağmen sağlıklı gelişip türlerinin güzel örnekleri haline gelmeleri için akvaryum şartlarına ve beslenmelerine özen göstermek gerekir. Geniş akvaryumlarda daha iyi gelişirler. Uyumlu bir çift için 1 metrelik bir akvaryum yeterlidir ancak sayika veya Jack Dempsey gibi diğer Orta Amerika çiklitleriyle beraber yaşayacağı karma bir akvaryumun en az 1,5 metre boyunda olması önerilir.

Birçok çiklit türüne kıyasla barışçı balıklardır. Erkekleri ara sıra kavga etmelerine rağmen biribirklerine genellikle zarar vermezler. En az 300 litreli büyük bir akvaryumda 3-4 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek çok zevklidir.

Akvaryumlarında taşlar ve köklerle gizlenebilecek köşeler ve optik olarak balıkların tanımlayacağı bölgeler oluşturulmalıdır. Akıllıca dekore edilmiş bir akvaryumda birden fazla çift kendilerine bölge edinebilirler.

Yiyecek aramak için sık sık kumları ağızlarına alıp geri tükürürler. Üreme dönemleri de yuva yapmak için herhangi bir yumurtlama zemeninin çevresindeki kumları kazabilirler. Akvaryumlarına ancak echinodorus ve anubias türleri gibi sağlam köklü dayanıklı bitkiler dikilmelidir. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler de hem balıkların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı oldukları için, hem de nitratı azaltma etkileri oldukları için yararlı olurlar.

Üreme:
Üremek üzere anlaşmış uyumlu bir çiftin akvaryumda beraber bir bölgeye sahip çıktıkları, yaklaşan balıkları kovdukları ve kumları kazıp taşları temizleyerek yumurtlama hazırlıklarına giriştikleri gözlenir. Sayıları 500’e kadar varabilen yumurtaları çift ortaklaşa korur ve havalandırır. Yumurtadan çıkmış henüz yüzemeyen yavruları kumda kazdıkları çukurlara taşırlar. Bir hafta içinde yavrular yüzmeye başlarlar. Bu devrede yumurtadan yeni çıkmış tatlı su karidesi (artemia) larvalarıyla ve özel toz yemlerle beslenebilirler.

Ebeveynlerin yediklerini çiğneyip arasıra yavrularının içine bulut halinde püskürtmeleri de küçüklerin beslenmelerine katkı olur. Akvaryumdaki olgunlaşmış bir sünger filtrenin yüzeyinde çoğalan rotiferler de yavruların canlı yem ihtiyalarının karşılanmasına yardımcı olur. Yumurtadan çıktıktan 20 gün sonra yavrular ayrı bir yetiştirme akvaryumlarına alınmalıdırlar. Yeniden yumurtlama hazırlıklarına girişen ateş ağız çifti yavrularına olan ilgisini kaybeder.

Doğadaki çiftler genellikle daha uzun bir süre yavrularına bakarlar. Çünkü sürekli yavrularıyla meşgul olan dişiler yem aramaya zaman ayıramazlar ve normale göre daha az beslenirler. Dolayısıyla tekrar yumurtlayacak kondisyona gelmeleri balıkların yemleri önlerinde hazır buldukları akvaryumlara göre daha uzun sürer.

Yavruların sağlıklı gelişebilmeleri için yetiştirme akvaryumunda önemli olan sık ve çok yönlü beslenme ile birlikte düzenli su değişimleridir. Suyu yeterince sık değiştirilmeyen akvaryumlarda biriken nitratın büyümeyi yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini zayıflatıcı bir etkisi vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s