Jack Dempsey (Cichlasoma octofasciatum)

 Jack Dempsey (Cichlasoma octofasciatum)

  • Tatlısu
  • Cichlidler
  • Amerikan cichlidleri
 Jack Dempsey-Cichlasoma octofasciatum

Jack Dempsey-Cichlasoma octofasciatum

Latince isim:
Cichlasoma octofasciatum
Eşanlamlılar:
Heros octofasciatus, Cichlasoma hedriki
Habitat:
Orta Amerika’nın nehir ve gölleri
Büyüklük:
20 cm’ye kadar
Su şartları:
pH 6,5-7.8, GH 5°-15°, 22-28° C, üreme 26-28°C
En küçük akvaryum:
En az 1 metre ve 150 litre
Yüzme seviyesi:
Orta – Taban
Bakım:
Bakımı Tecrübeliler için
Görünüş: 
Kuvvetli ve vahşi görünüşlüdürler. Koyu zeytuni fon üzerine parlak metalik mavi, yeşil ve sarı noktalarıyla gösterişli balıklardır. İsimlerini eskilerin ünlü dünya boks şampiyonundan almışlardır. Bunda kavgacılıklarının da payı büyüktür.Cinsiyet ayrımı: 
Erkekler daha iri ve daha canlı renklilerdir. Sırt ve karın yüzgeçleri de sivri sonlanır. Dişlilerin solungaç kapaklarının aşağı bölümünde siyah puanları vardır.

Beslenme: 
Özellikle çiklitlere yönelik her türlü kaliteli kuru yem, yetişkin tatlı su karidesi (artemia), solucan, karides ve midye etleri. Bitkisel besinlere de gereksinim duyarlar. Zaman zaman kıvırcık ve haşlanmış ispanak yaprakları vermek yararlı olur.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı: 
Son derece kavgacı ve geçimsiz balıklardır. Gereğinde ısırmasını da bilirler. Kumları kazıp taşları oynatarak akvaryumun coğrafyasını günden güne değiştirebilirler. Bitkileri de çoğu zaman yerler. Salvinia veya pistia gibi yüzen bitki türleri denenebilir.

Çok geniş akvaryumlar gerektirirler:
Bir Dempsey akvaryumu en az 1 metre ve 150 litre olmalıdır. Yetişkin bir balık başına en az 50 litre su hacmi düşünülmelidir. Akvaryum ne kadar geniş olursa olsun baskın bir erkek -bu genelde en iri erkektir- hayatı eş olarak seçtiği dişi hariç diğer hemcinslerine dar edebilir. Eğer geniş bir akvaryumda bir gurup Dempsey beslemek istiyorsanız mümkün olduğu kadar genç ve benzer boyda balıklar edinmenizde yarar vardır. Genç balıkların biribirlerine uyum sağlama şansları daha yüksektir. Bir süredir akvaryumda yerleşmiş yetişkin balıkların arasına sonradan yeni bir yetişkin daha atmak çok tehlikelidir; yeni balığın ölümüne neden olunabilir.

Akvaryum büyük taşlar ve kayalarla dekore edilmeli, optik olarak bölge sınırları ve saklanacak kovuklar oluşturulmalıdır. Dempseyler -yine gençken biribirlerine alıştırmak şartıyla- ateş ağız ve zebra çiklit (cichlasoma nigrofasciatum) gibi diğer orta boylu (10-20cm) Orta Amerika çiklitleriyle bir arada tutulabilirler. Bunların yanında akvaryumlarında tetrazon (barbus tetrazona) ve dev danio (danio aequipinnatus) gibi dayanıklı ve hızlı kaçan sürü balıkları bulundurulabilir. Bu tür balıklar Dempseylerin hemcinslerine karşı saldırganlıklarını da kısmen frenlerler. Enerjilerini akvaryumun proleteryasını oluşturan bu sürü balıklarını kovalayarak harcayan Dempseyler kendi hasımlarını tartaklama işini aksatabilirler.

Çok kavga eden, çok kazan, bitkileri kökünden söken Jack Dempseyler, bütün bu huysuzluklarına rağmen gösterişleriyle ve “karakter balık” nitelikleriyle akvaryum severler arasında her zaman için bir hayran kitlesi bulmuşlardır. İyi bakılan geniş akvaryumlarda on yıldan uzun yaşayabilirler.

Üreme: 
Çiftleri oluşturmak için en uygun yöntem küçük bir grup arasından kendi eşlerini seçmelerini sağlamaktır. Yumurtlama döneminde bir çift diğer balıklara karşı aşırı derecede saldırganlaşabilir. Böyle bir durumda en iyisi çifti özel bir üreme akvaryumuna almaktır. Üreme akvaryumunda suyun sert olmaması gerekir. Sayıları 500-800 arası olan yumurtalarını çoğunlukla özenle temizledikleri düzgün taşların yüzeylerine bırakırlar. Yumurtalarına ve yavrularına çok iyi bakarlar. Kazdıkları çukurlarda sakladıkları yavrularını diğer balıkları öldürme pahasına korurlar. Genç balıklar ilk yavrularına iyi bakamayabilirler ama tecrübe kazandıkça daha iyi anne baba olurlar. Serbest yüzmeye başlayan yavrular artemia larvalarının yanında özel sıvı ve toz yemlerle beslenebilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s