Melek balığı (Pterophyllum scalare)

Melek balığı (Pterophyllum scalare)

  • Tatlısu
  • Cichlidler
  • Amerikan cichlidleri
Melek balığı (Pterophyllum scalare)

Melek balığı (Pterophyllum scalare)

Latince isim:
Pterophyllum scalare
Eşanlamlılar:
Platax scalaris, Zeus scalaris
Habitat:
Güney Amerika: Peru Amazonu, Eucador
Büyüklük:
15 cm
Su şartları:
pH 6.5-7.5,GH 5°-15°,24°-28°C. Üreme:26°-28°C
En küçük akvaryum:
1 metre ve 120 litre, yükseklik 50 cm
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir
Görünüş:
Son derece zarif ve asil görünüşlü balıklardır. Seçici üretim yöntemleriyle çeşitli desenlerde ve biçimlerde alt türler türetilmiştir. İyi cinslerinin gözleri kırmızıdır. Bazılarının vücutlarında ve yüzgeçlerinde metalik mavinin, sarının ve yeşilin tonları bulunur.Cinsiyet ayrımı:
Cinsiyet ayrımını yapmak bazen zordur. Dikkatli bakılırsa yandaki resimde de görülebileceği gibi bazı yetişkin erkeklerin alınlarında hörgüç biçiminde çıkıntıları vardır. Üreme zamanları cinsiyetleri daha kesin bir biçimde belirlemek mümkün olur; dişilerin yumurta tüpü yuvarlak uçlu ve kalın, erkeklerin sperm tüpü ise sivri uçlu ve incedir.

Beslenme:
Spirulina yosunu da içeren kaliteli kuru yemler, bulunabilirse kaliteli donmuş canlı yemler. Ara sıra kıvırcık ve haşlanmış ıspanak yaprakları verilebilir. Akvaryumlarında black molly gibi birkaç yetişkin dişi canlı doğuranın bulunması da beslenmelerine önemli bir katkıda bulunacaktır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı: 
Doğal ortamlarından getirtilen vahşi örneklerinin akvaryumlarda yaşatılmaları oldukça zorken nesiller boyu akvaryumlarda üretilen evcil ırklarının bakımları kolaydır. Yine de sağlıklı yaşamaları için yüksek ve geniş akvaryumlar (yükseklik en az 50 cm) ve iyi bir filtre düzeni gerektirirler. Canlı ve kuru yemlerle çok yönlü beslenme ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. İyi bakıldıklarında melek balıları 10 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler.

Gençken sürüler halinde dolaşan, cinsel olgunluğa ulaştıklan sonra ise eşleşen ve akvaryumda bir bölgeye sahip çıkan (teritoryal) tek eşli (monogamik) balıklardır. Kumları kazmaz ve bitkilere zarar vermezler. Rasbora, çöpçü (corydoras) mozayik gurami, black molly ve bazı cüce çiklit türleri gibi sakin balıklarla çok iyi uyuşabilirler. Akvaryumlarında rahatsız edici bir balık varsa kesinlikle çıkarılmalıdır; stres yüzünden bir köşede saklanıp yemden kesilebilirler.

# Bayrak çiklit (mesonauta festiva, eski adı: cichlasoma festivum) melek balıklarıyla birlikte yaşayabilecek ideal bir arkadaş türdür. Doğal ortamlarında da beraber bulunan bu türlerin gerektirdikleri akvaryum şartları da aynıdır. Melek balıkları diskus balıklarıyla kesinlikle aynı akvaryuma konulmamalıdır; hassas diskus balıklarına kendilerinin bağışıklı oldukları birçok parazit türünü bulaştırabilirler. Yetişkin melekler neon boyundaki balıkları yutabilirler.

Melek balığı akvaryumlarını özellikle bizde amazon adıyla tanınan echinodorus türleriyle yüzmelerine yer bırakacak şekilde bitkilendirmek gerekir. Arkalara vallisneria türleri dikilebilir. Dikine yerleştirilecek mopani kökleri hem akvaryuma güzellik kazandırırlar hem de melek balıklarının kendilerini doğal ortamlarında hissetmelerine yardımcı olurlar. Ön planda ise daha alçak cryptocoryne türleri dikilebilir.

Üreme: 
Melek balıkları diğer birçok çiklit türünde de olduğu gibi rastgele çifleşmezler; kendi eşlerini kendileri seçerler. Suni olarak bir araya getirilen çiftlerin yumurta dökseler dahi sık sık kavga ederek yumurtalarına ve yavrularına iyi bakmadıkları gözlenir. Döllenmiş yumurtaların ebeveynlerden ayrıldığı suni üretim yöntemleri de vardır. Enteresan üreme davranışlarının doğal akışını bozan bu tip yöntemlerle nesilden nesile balıkların yumurtalarını ve yavrularını koruma içgüdüleri körelebilir. Biz doğal üretim yöntemlerinin taraftarıyız.

Çiftlerin kendiliğinden oluşabilmesi için en uygun yöntem genç melek balıklarını en az 8’lik bir grup halinde en az 250 litrelik büyük bir akvaryumda beslemektir. Zamanla oluşan çiftlerin sürekli beraber dolaştıkları, yanlarına yaklaşan diğer balıkları kovdukları görülür. Yumurtlamak üzere ağızları ve karınlarıyla sürtünerek bir echinodorus yaprağını veya herhangi bir dik yüzeyi temizlemeye başlarlar.

Üretim için böyle bir çift ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Bu akvaryumun boyutları örnek olarak 80cm x 40cm x 50cm (50cm yükseklik) olabilir. Bu üreme akvaryumuna geniş yapraklı echinodorus türleri dikilmelidir. Çiftin yumurtlaması için bazı üreticiler yaklaşık 10cm kalınlığında ve 40cm uzunluğunda düz yüzeyli bir mermer parçasını akvaryumun arka veya yan camına dikine yaslarlar. Bazıları ise bu iş için özel yapılmış, diskus balıklarının üretimlerinde de kullanılan özel ince uzun konik saksılar kullanırlar. Akvaryumda çiftin yumurtlamasına uygun birkaç köşe oluşturmak yararlı olur. Yumurtlamaya hazır çift, yeni konuldukları akvaryuma alıştıktan sonra yumurtlayacağı yeri titizlikle arayıp seçer.

Üreme akvaryumunun suyu hafif asitli-nötr (pH 6,0 – 7,0) ve yumuşak (GH 5°-10°) olmalıdır. Sıcaklık 26°-28° C. Akvaryuma hava motoruna bağlı basit bir sünger filtre koymak hem suyu temiz tutmak hem de sürekli aç dolaşan yavru melek balıklarına ek bir canlı yem kaynağı oluşturmak açısından yararlı olacaktır. Sünger filtrenin üzerinde bir süre sonra yavru balıkların severek yedikleri rotiferler oluşur.

Temizledikleri dik bir yüzeye yumurtlayan çift, sayıları bazen 1000’i bulabilen yumurtaları açılana kadar nöbetleşe bekler, korur ve yüzgeçleriyle su dolaşımı oluşturarak havalandırırlar. Bu arada yumurtaların mantarlananlarını seçip yiyerek sağlıklılarına mantar bulaşmasına engel olurlar. Suyun sıcaklığına bağlı olarak 3-4 gün içinde yumurtalar açılırlar. Henüz yüzemeyen, birbirlerine bir öbek halinde yapışık duran yavruları ebeveynleri ağizlarına alarak günde birkaç kez temizledikleri bir yapraktan ötekine taşırlar. Yavrular bırakıldıkları yerde yapışık kalırlar. Yumurtadan çıktıktan bir hafta kadar sonra yavrular serbest yüzmeye başlarlar ama daha birkaç hafta anne babalarından fazla uzaklaşmazlar. Bu dönemlerde yavrular yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla beslenebilirler. Sonra yavaş yavaş yavruları toz yemlere alıştırıp kuru yemlere geçebilirsiniz. Sağlıklı gelişebilmeleri için yavru melek balıkları en az bir ay kendilerine bakan ve koruyan ebeveynlerinden ayrılmamalıdırlar. Gelişmelerinin duraksamaması için özellikle ilk iki ayda sık ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir (örneğin ilk ay her gün %10, sonraki ay her iki günde bir %10 oranında). İyi bakılan melek balıkları 10-12 ayda cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s