Sayika cichlid (Archocentrus sajica)

Sayika cichlid (Archocentrus sajica)

  • Tatlısu
  • Cichlidler
  • Amerikan cichlidleri
Archocentrus sajica

Archocentrus sajica

Latince isim:
Archocentrus sajica
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Orta Amerika: Costa Rica
Büyüklük:
Erkekler 12cm, dişiler 8cm
Su şartları:
pH 6.5 – 7.8, GH 5°-15°
En küçük akvaryum:
En az 80cm ve 100 litre
Yüzme seviyesi:
Orta – Taban
Bakım:
Yeni başlayanlayanlar için de uygun
Görünüş: 
Yüksek sırtlı gösterişli balıklardır. Dişilerle erkekler arasında belirgin renk farklılıkları göze çarpar. Gövdelerinde morun, mavinin ve sarının tonları bulunur. Solungaç bölgelerinde parlak açık mavi bir alan vardır.Cinsiyet ayrımı: 
Erkekler belirgin bir şekilde daha iridirler. Erkeklerde sırt yüzgeçinde tuğla rengi hakimken dişilerde açık sarı yaygındır. Üreme zamanları metalik açık sarı gözleri parlayan dişilerin kafa ve karın bölgeleri siyaha yakın koyu gri bir renk alır.Beslenme: 
Her türlü kaliteli kuru yem. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir. Hayvansal besinlerin yanında bitkisel besinler de verilmelidir.Gerekli akvaryum şartları ve bakımı: 
Akvaryumculuğa yeni başlayanlar için de ideal, dayanıklı ve güzel bir çiklit türüdür. Saklanabilecekleri taşlar, kayalar ve köklerle dekore edilmiş geniş karma akvaryumlarda da beslenebilirler. Genelde bitkilere zarar vermezler, buna karşılık üreme dönemlerinde oldukça saldırganlaşabilirler ve yuva yapmak amacıyla seçtikleri bölgenin kumlarını kazabilirler. Uygun bir dekorasyonla, kovuk olarak bir hindistan cevizi kabuğu veya saksı yerleştirilerek kazı ve saldırganlık alanlarını sınırlamak mümkün olabilir.

Üreme: 
Çift genellikle bir kovuğun içine yumurtlar. Yumurtalar 2-3 gün içinde açılırlar. Yumurtadan çıktıktan 5-6 gün sonra da yavrular karınlarındaki besin torbasını tüketip yüzmeye başlarlar. Bu dönemde artık yumurtadan yeni çıkmış artemia larvaları ve özel toz yemlerle beslenebilirler. Erkek çevreyi korurken yavrularla daha çok ilgilenen bu dönemde kafa ve karın bölgesi çok ilginç kadifemsi koyu gri bir renk alan dişidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s