Severum cichlid (Heros severus)

Severum cichlid (Heros severus)

  • Tatlısu
  • Cichlidler
  • Amerikan cichlidleri
Severum cichlid (Heros severus)
Latince isim:
Heros severus
Eşanlamlılar:
Acara spuria, Astronotus severus
Habitat:
Güney Amerika: Amazon Havzası
Büyüklük:
25 cm
Su şartları:
pH 6.5-7.5,GH 5°-10°,26°-28°C, Üreme: 28°-29°C
En küçük akvaryum:
En az 1 metre ve 150 litre
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir.

Görünüş: 
Boyları 25 cm’ye ulaşabilen, yassı ve geniş gövdeli gösterişli balıklardır. Vücularında sıra sıra koyu kahverengi benekleri vardır. Özellikle dominant (baskın) balıkların parlak kırmızı gözleri dikkat çekicidir.

Cinsiyet ayrımı: 
Cinsiyetlerini ayırdetmek biraz zordur. En emin yöntem çiftleşme dönemlerinde üreme tüplerini kontrol etmektir. Bunun dışında erkekler biraz daha ince yapılıdırlar. Ayrıca erkeklerde kafanın alt bölümünde bulunan çok sayıda kırmızı-kahverengi benek dişilerde çoğu zaman görülmez.

Beslenme: 
Yetişkin tatlı su karidesi (artemia), solucan, karides ve midye etleri, sığır kalbi veya ciğeriyle hazırlanmış yemler. Bitkisel besinlere de gereksinim duyarlar. Zaman zaman kıvırcık ve haşlanmış ispanak yaprakları vermek yararlı olur. Kuru yemlere alıştırılmaları biraz zor olabilir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı: 
Yetişkinken eşleri dışında hemcinsleriyle geçimsiz olabilen balıklardır. Taşlar ve köklerle bolca saklanma yerleri oluşturulmuş geniş akvaryumlara ihtiyaç duyarlar. Akvaryum dekorasyonu balıkların optik olarak bölgelerini ayırmalarına olanak verecek şekilde yapılmalıdır. Yeterince saklanma yeri bulunmayan akvaryumlarda zayıf balıklar baskınları tarafından çok hırpalanabilirler. Yaklaşık 150 litrelik bir akvaryum, yanlarında arasıra saldırganlıklarını yöneltebilecekleri dev danio gibi birkaç hızlı ve sağlam yan tür olması şartıyla bir çift için uygundur. Akvaryumları temiz ve sıcak (26°-28°C) tutulmalıdır. İyi bir filtre düzeniyle birlikte düzenli su değişimleri (örneğin 2 haftada bir %20 oranında) gerektirirler.

Yumuşak yaprakları salata niyetine yedikleri için akvaryumlarında ancak anubias gibi sert yapraklı ve dayanıklı bitki türleri bulundurulabilir. Severumlar kısa zamanda bakıcılarının elinden yem yemeye alışabilirler.

Üreme: 
Diğer birçok çiklit türüne göre zor eşleşirler. Gençlere eşleşebilmeleri için yeterince seçme şansı verilmelidir. Yaklaşık 10 cm boyundayken (12-18 aylık) eşleşip yumurtlayabilirler. Üreme akvaryumunda su yumuşak ve hafif asitik olmalıdır (GH 4°-6°, pH 6.0-6.5). Aksi taktirde yumurtalarda ve yavrularda gelişme bozuklukları görülebilir. Bu değerler ozmoz aleti ve turbalı (torf) filtre kullanılarak sağlanabilir. Çift çoğu zaman temizlediği düz yüzeyli bir taşın üstüne 1000’i bulabilen sayıda yumurta bırakır. Yumurtalarını ortaklaşa koruyan ve havalandıran çift, yumurtadan çıkan yavrularını bir süre ağızlarında saklar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s