Feng Shui Felsefesi ve Akvaryumculuk

İyi enerjiyi eve çekmek için

new_FengShui_Aquarium_corner

Büyük bir derya olan Feng Shui felsefesini tamamen uygulamak zaman isteyen, biraz zor, biraz da masraflı bir iş. Ancak küçük uygulamaları denemekle bir yerinden başlayabilirsiniz. Feng Shui’nin ilk adımının ‘Chi’ denilen kozmik enerjinin evde doğru dolaşımını sağlamak, ‘zehirli ok’ anlamına gelen negatif enerjilerin eve girmesini engellemek. İkinci adım da ateş, toprak, ahşap, su ve metal elementlerinden hangisinin kişisel elementimiz olduğunu belirlemek ve evi ona göre düzenlemek.

Feng Shui uygulamasında chi enerjisinin rahat girişini sağlamak için evin kapısının çok geniş ya da çok dar, yüksek ya da çok alçak olmaması gerekiyor. Yine eğer varsa, ön kapının, mutlaka arka kapıdan geniş olması öneriliyor.

Işıklar ve Aynalar

Işık ile aynanın da Feng Shui’de özel bir yeri var. Her türlü ışığın özellikle de kristal ışığın chi’yi çoğalttığına inanılıyor. Işığı farklı yönlere yansıtan, gökkuşağı renklerini içinde taşıyan kristallerin çok şans getirdiği düşünüldüğü için Çinliler güneş ışınlarını yansıtan yerlere kristal süsler asıyorlar. Ayna sharların yönünü saptırmakta kullanılıyor. Yoldan gelen shar’ı engellemek için dış kapının olduğu yerde kullanıldığı gibi çok karanlık mekanlarda ışığı yansıtmak ya da dışarıdaki güzel manzaraları evin içine taşımakta da kullanılıyor. Feng Shui’ye göre ayna ne kadar büyükse, o kadar iyi.

Aynaların kişileri kesik göstermemesine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de baş bölgesinin. O nedenle çoğunlukla yerden tavana kadar olan aynalar tercih ediliyor. Ancak yanlış noktalara konulduğunda negatif enerji yaratacakları için ayna kullanımında çok da bonkör olunmaması öneriliyor. Yemek odaları bu konuda ideal yerler. Burada kullanılan aynalar, zenginlik ve bolluk etkisi yaratıyor.

Feng Shui Felsefesi ve Akvaryumculuk

Feng Shui’de zenginliğin en önemli simgesi su. O nedenle Çinliler evlerini yaparken mümkünse su gören bir arazinin üzerine konumlandırıyorlar. Eğer bu mümkün değilse, mutlaka suyla ilgili resimlerle evlerinin duvarlarını süslüyorlar. Yine akvaryumla, suda yaşayan hayvanlar da zenginlik simgesi olarak görülüyor. Eve giren şanssızlığı emdiklerine inanılan balıkların aynı zamanda başarılı kariyeri getirdikleri söyleniyor.

Kariyerinde ilerlemek isteyenler için de akvaryum öneriliyor. Kariyer köşesi olan kuzey cephesindeki akvaryumun mesleki ilerlemede etkili olacağına inanılıyor. Şansın bir diğer simgesi de kaplumbağalar. Özellikle kariyer köşesi olan kuzey bölümüne konulması öneriliyor. Bu hayvanları evde beslemek de bir yöntem. Ancak balık ve kaplumbağa süslerinin de aynı etkiyi sağladığına inanılıyor.

Bitkiler

Kırık eşyaları, kuru çiçekleri evden atın Feng Shui’de canlı bitkiler iyi enerjiyi ve bolluğu simgelerken, kuru çiçeklerin ise kötü Feng Shui ürettiği için evde bulundurulmaması gerektiği söyleniyor. Ancak burada kişinin elementiyle uyumlu olması çok önemli. Ateş ve ahşap yılında doğanların bitkilerden çok fayda göreceği, öte yandan toprak ve su yıllarında doğanların ise evinde pek fazla bitki bulundurmaması gerektiği belirtiliyor.

Çünkü kendisi de ahşap elementi taşıyan bitkilerin, suyu kuruttuğuna, toprağı da tahrip ettiğine inanılıyor. Bitkileri koyduğunuz yer de çok önemli. Zenginlik için evin güneydoğu bölümüne, ün için güney bölümüne, işinde ilerlemek için de evin kuzeyine yerleştirmek gerektiği söyleniyor. Yine kırık, bozuk bütün eşyaların evden atılması öneriliyor. Çünkü Feng Shui’ye göre kırık ve bozuk eşyalar, kötü enerji taşıyor.

Rüzgar Çanları

Feng Shui’de eve şans bolluk getirdiğine inanılan bir diğer simge de rüzgâr çanları. Delikli olmaları şartıyla metal, ahşap, cam gibi pek çok çeşidi olan rüzgâr çanları arasından tercih yaparken, asacağınız yerin elementiyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin evin kariyeri yöneten kuzey bölümüne metal rüzgâr çanları asıldığında, kişinin mesleğinde ilerleyeceğine inanılıyor.

Küçük objelerin büyük marifetleri Çinlilerin şans için yaygın olarak kullandığı pek çok obje bulunuyor. Buda heykelleri bunlardan biri. En yaygını ise gülümseyen bir yüzü ve geniş bir karnı olan, Gülen Buda. Çinliler şansları açılsın diye her gün bu karna dokunuyorlar. Bulunduğu işte kalmak isteyenlere ise çalışma masalarının kariyer yani kuzey köşesine ağır bir hayvan figürü koymaları öneriliyor.

Yine bu köşedeki metal bir objenin kariyerde ilerlemede etkisi olduğu düşünülüyor. Çinliler şans getirdiğine inandıkları için kırmızı bir iple birbirine bağlı metal paraları, evlerinde, işyerlerinde bulunduruyorlar.

Renkler ve feng shui

Feng Shui’de renkler de çok önemli. Her şeyde olduğu gibi onların da içlerinde farklı enerjiler taşıdıklarına inanılıyor. Kırmızı, şans, bolluk ve mutluluğu çağırıyor, sarı ve yeşil de şans getiriyor, beyaz ise zenginlik ve bolluk demek. Yine mor da bolluk ve zenginlik rengi olarak görülüyor. Özellikle evin bolluk ve zenginlik köşesi olan güneydoğu bölümünde kullanılması öneriliyor. Bu renkteki mumlarla, küçük objelerle şansı hayatınıza davet edebileceğiniz söyleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s