Japon Balığı Bakımı ve Üretim

Japon Balığı Bakımı ve Üretim

Japon balığı

Japon balığı bakımı

Japon balıkları ülkemizde rahatça bulabileceğimiz bir balık türüdür. Fiyatları bakımından uygun olması ve neredeyse her ortama alışabildiğinden dolayı genelde çocuklara hediye olarak verilmektedir. Aslında ne kadar karşı olsakta bu durumun önüne geçmek mümkün değil. Japon balığı serin suları ve zemin olarak ta küçük taşlı veya kum zemin severler.

Bunun nedeni doğal yaşamında kumları veya ağzına alabildiği kum veya taşları tükürerek altındaki yemleri yerler. Yani akvaryumu kurarken mümkün oldukça küçük taş olmalı veya kum zemin olmalıdır. Japon balığı bakımı açısından önemli bir nokta da doğal ortamlarında hem etçil hem otçul olmasıdır.

Beslerken şöyle bir yol izleye bilirsiniz. Eğer imkanınız var ise canlı yem olarak su piresi öneririm.  Çünkü Su piresi hem bakımı hemde üretimi bakımından kolay bir canlı yemdir. Her gün her gün canlı yem vermek balığı hasta edebilir. Bir gün canlı yem bir günde normal yem verin. Tabi bir de haftada bir ıspanak veya bezelye haşlayarak vermenizde fayda büyüktür.

Tabi şöyle bir şey var japon balıklarında doyma hissi yoktur bu nedenle orantısız yem atma ölmelerine sebep olur bunu önlemek için yem verirken gözlem yapın ve daha sonra öyle yemleme yapın. Japon balıkların olduğu bir akvaryumda canlı bitki önermem ya yerler yada sökerler eğer illaki olacak diyorsanız köklerinle tutunan bir bitki olmalı ve japon balıklarını almadan önce ekin ve tutunmalarını bekleyin öyle japon balığını akvaryuma bırakın.

Japon Balığın Üretimi

Japon balığı üretimi

Japon balığı üretimi

Japon balıklarının üretimi acemiler için zorlu ve zahmetlidir. Bu balıkların iki türlü üretimi vardır birincisi doğal ikincisi ise yapay yani sağım yöntemidir. Tabi bu iki yöntemde içinde yapılması gerekenler vardır yani hem dişinin hemde erkeğin hazır olmalıdır. İlk olarak balıkların yaşları 9 aylık ve 1 yıllık olmalıdır. Akvaryumda diğer balıklarda hep dişiler fazlaydı şimdi ise erkek fazla olmalıdır yani 2 dişi varsa 3 erkek olmasında fayda vardır.

Üretmek veya yavrulatmak istiyorsanız akvaryumda bir ısıtıcı ve birde hava motoru olmalıdır. Üremesi için su sıcaklığı 16 ile 22 arası iyidir. Tabi benim önerim 20 derecede sabitlenmesidir. Şimdi ortam hazır dişi ve erkek hazır olup olmadığını anlamak için dişinin karnı şişer bu şişkinlik yumurtadan dolayı erkek ise yüzgeç veya solungaçlarında beyaz beneğe benzer noktalar varsa üremeye hazır demektir.

Japon Balığın Doğal Üremesi

Japon balığı üretmek istiyorsanız mutlaka ayrı bir tane daha akvaryum elinizde bulunmalıdır. Üretim tankı içinde kum veya taş bulunmamalıdır. Sadece ısıtıcı ve hava motoru bulunsun. Hazır olan balıkları üretim tankına koyun. Ertesi gün diyelim su sıcaklığı 20 derecese 22 derece yapınız bu sıcaklık artışı üremeye teşvik edecektir.

Ya hemen ya da bir kaç gün sonra erkek dişiyi kovalayacak ve erkek sürekli dişinin karnına vuraçaktır. Bu durumda dişinin yumurtası dökülmeye başlayacak bu durum 3 veya 4 saat sürer ve erkek döller. Bu işlem bittikten sonra balıkları ana tanka aktarın ve beklemeye başlayın.

Japon Balığı Sağma Yöntemi ile Üretme

Bu yöntem her ne kadar kolay gelse de dikkat edinmesi gereken şeyler vardır ilk olar sağımda balık iç organları zedelenebilir bu nedenle karın kısmına çok baskı uygulamamalıdır. Masaj yapar gibi karnına baskı yapın.İllaki tüm sperm veya yumurta çıkaracağım diye durmadan aynı işlemi yapmayın. Balık ölür yoksa.

Bir diğer olaysa sağım yaparken pulları kalkabilir bu durumda akvaryumdaki mantar sporları balığı hasta edebilir . Bu durumdan kurtulmak için akvaryumda mantar için önlem alın. Japon balığı sağma konusu ile ilgili hazırlanan videoları izleyerek daha iyi anlıya bilirisiniz.

Japon balığı üretimi | Japon Balığın Bakımı ve Üretim

Reklamlar