Sarı prenses

Sarı Prenses

Yazı akvaryum.biz sitesinden alıntıdır.

Sarı Prenses

Türkiye’de Sarı Prenses olarak adlandırılan”Labidochromis caeruleus ” isimli bu Malawi ciklet balığı, dünyada “Electric Yellow” ismi ile bilinir. Sarı Prenses balığıMalavi Çiklitleri içinde en fazla ün yapmış balıklardan biridir. Yavrularının erken dönemde renklenmesi, hem dişi hem de erkeğin renkli olması nedeniyle çok ilgi görür.

Doğal Ortamı : Malawi gölünün Nhkata körfezi ve göl içindeki ufak adalara ait kayalık bölgeler, bu türün doğal yaşam alanlarıdır. Bununla birlikte, Malawi gölünün hemen her bölgesinde az da olsa görünürler. Yapılan çalışmalar ile yaklaşık 20 kadar değişik renk türüne rastlanmıştır.

Akvaryumda beslenirken doğal yaşam alanlarını taklit edecek şekilde kayalardan holler ve mağaralarla dekore edilmelidir. Kayalarla dekore edeceğiniz akvaryum sarı prenses için çok gereklidir, çünkü yuvalarını mağaralar ve bu girintili çıkıntılı kaya akvaryum süsleri arasında kurmalıdır.

Boyutları : Sarı Prenses’ler yaklaşık 8-12 cm kadar büyüyebilirler.

Toplumsal Davranış : Çok hareketli balıklardır. Kendi türleriyle bir arada beslenirlerse iyi sonuç alınabilir. Karma Malawi gölü balıklarıyla bir arada beslenebilir. Ancak bazen kavgalar çıkması kaçınılmazdır. Çok farklı ve zıt renklerde türleri de olduğundan, yalnızca bu türlerin bir arada beslenmesi daha sağlıklı olur. Bu familyanın bazı türleri ( L.freibergi ve L.pallidus ) agresif davranışlarda bulunabilirler.

Birden fazla tür beslemek istiyorsanız sarı prenses balığı ile birlikte barışçıl balık olarak da bilinen yunus cichlid türünü besleyebilirsiniz.

Önerilen Su Şartları : Ortam pH sı 7,5-8,5 arasında olmalıdır.

Akvaryum sıcaklığı  ; 24-26 C arasında sabit tutulması balıklarınızın sağlıklı bir ömüre sahip olması için son derece önemlidir. İyi filtre edilmiş akvaryumlarda çok iyi sonuç alınabilir.

Beslenme :

Doğal yaşam da kabuklu deniz böceklerini ve kayaların üzerindeki kayalar üzerindeki küçük omurgasızları ve biriken yosun tabakalarını tüketen sarı prenses, akvaryum da beslenirken mutlaka bu besinlerin değerine yakın balık yemleri ile beslenmelidir.  Akvaryum ortamında kaliteli, kuru pul ve granül yemlerle beslenebilirler.  Bu balıklar ve diğer renk ağırlı olan cichlidlere karoteini bol yemler verilmesi halinde çok güzel renkler elde edilebilir.

GÜZEL RENKLER ELDE ETMEK İÇİN

Aşırı hayvansal proteinle beslemekten kaçının. Bu tarz bir beslenme uygulanan balıklarda siyah lekelerin sayısı artar ve renkler canlılığını yitirir. Sarı prenseslerde en güzel renkler bitkisel yemleme sayesinde elde edilir. Karotenoidlerden zengin yemlerin kullanımı ile  balıklarınız olağan üstü bir renk cümbüşüne bürünür ve sarıdan turuncuya bir çok farklı ton elde edilir.

Üreme :

Malawi Ciklet balıkları arasında en popüler türlerden olan sarı prenses , bakımı ve üretilmesi kolay akvaryum balıklarındandır. Bu familyanın tüm üyeleri gibi ağızda kuluçka yaparak ürerler.

Yavrulaması 23 gün sürer ve anne sarı prensesin ağzında tuttuğu yumurtalar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelene kadar, Anne balık 23 gün süresince hiç bir şey yemez. Dişi balık stresten kaynaklanan durumlarda yumurtalarını ağzından dökebilir veya yutabilir. Normal şartlarda, Ağzında ki yumurtaları yutmamak için aç kalan balık, yumurtalar dünyaya geldikten sonra dikkatli bir şekilde beslenmelidir. 23 günlük açlık sonrasında güçsüzleşen balığın vitamin açısından desteklenmesi, balığın yaşaması için önemlidir.

Yavrular küçük boyutlarda bile olabildiğince renklidir. Renkleri canlı, dikkat çekici güzellikte ki bu balıkların kuluçka dönemi sonrası bakımına dikkat edilmelidir. Yavruların çabuk gelişmesi için artemia verilmesi uygundur. Sarı Prensesler doğumundan ortalama 8 ay sonra üreme erişkinliğine gelir.

Erkek balık, yavrulara karşı ilgisizdir. Dişi balık yavruları kendi başına yetiştirir. Bu yüzden üreme safhasında dişi erkeklerden ve diğer balıklardan ayrılmalıdır. Ağızda kuluçka yapan türlere özgü özelliklerin hepsi sarı prensesler için de geçerlidir. Yavrularına bağlıdırlar, yumurtalar nadiren yutulur.

Sarı Prenses Balığı – Cinsiyet Ayrımı

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı 

Alttaki resimlerde erkek ( Male )  ve dişi ( Female ) sarı prensesler ve ağzı dolu bir dişi ( Holding Female ) görülmektedir.

Erkek ve dişi sarı prenses

Sarı prenses balığının erkekleri çok eşlidir. Bu nedenle akvaryum’unuzda bir erkek sarı prensese üç dişi sarı prenses düşecek şekilde ayarlama yapmalısınız. ( Hatta bazı akvaristler tarafından  dişi ve erkek oranı 1/5 olması önerilir. Bu şekilde daha fazla yavru elde edilmesi de mümkündür.)

Sarı Prenseslerde Cinsiyet ayrımı:

Sarı Prenses’lerde cinsiyet ayrımı yaparken şu hususlara dikkat edilmelidir.

Erkekler dişilere nazaran biraz daha büyüktürler. Dişi erkekten büyük olursa, erkeği kovalayabilir ve erkeğe titreye bilir.

Erkeklerin renkleri biraz daha canlıdır.  “Sarı prenses” erkeklerinde sarıdan portakal rengine kadar değişen farklı tonları vardır.

Sırt ve alt yüzgeç’lerinde yer alan siyah bant erkeklerde parlak ve belirgin iken dişilerde özellikle alttaki bant daha soluktur.

Beslenme, alan kavgaları veya akvaryuma yeni eklenen bir balıkla karşılaşma anlarında dişiler de geçici olarak erkek gibi davranışlar gösterebilirler. Bu durum geçicidir.

Dişilerde karın kısmı erkeklere oranla soluktur ve beyaza dönüktür.

Eşleşme dönemlerinde özellikle kur yaparken erkek balıkların yüzlerin karararak siyah mor arası bir renk alır. Bu normal bir durumdur.

Ancak tüm bunların haricinde bazı yanıltıcı durumlar olduğu unutulmamalıdır.

Sarı Prenseslerde üreme ile ilgili bilgiler ve yanıltıcı durumlar

  • Cinsiyet ayrımında % 100 sonuç için, Anüs ve Vent kontrolü yapmak gerekir.
  • Stres dönemindeki dişilerde de hafif kararma oluşur.
  • Dişiler üreme döneminde tüpçük çıkarırlar.
  • Dişiler üreme dönemine girdiğinde karınları hafif şiş olur.
  • Erkekler çiftleşme döneminde yuva hazırlar ve dişiye titreyerek yuvaya çekmeye çalışırlar.
  • Dişiler’de kumu kazabilir.
  • Dişi yumurtalarını ağzına aldıktan sonra yem yemez. ( Ancak nadiren yem yedikleri görülebilir )
  • 2 dişi sarı prenses bir birine titreye bilir. Bunun sebebi bir birine üstünlük kurma amaçlıdır.

Dişiden daha fazla sayıda yavru almak için 13-14 gün arasında kusturulur. Dişinin yavrularını kendisinin bırakmasını istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20-25 gün bekleyiniz. Dişiyi ayırdığınız akvaryumda yavrular için saklanma yerleri bol ise anneyi akvaryumda bıraka bilirsiniz, eğer yavrular için güvenli değilse anneyi ayırmanızda yarar var.

Sağlıklı ve daha renkli olmaları için haftada bir ıspanak verebilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s