Ciklet balığı türleri

Ciklet Balıkları ve Yaşama alanları

Yaşam alanı ;

Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ve Cyrtocara moorii ile beraber bakılabilirler. Ama snow prenses ile yaşarken agresif tavırlar sergileyebilir.

Ciklet Balıklarının Beslenme ve bakımı;

Etçildirler fakat bitkisel ağırlıklı beslemek sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Karma akvaryumlarda aynı gölden barışçıl cichlidler örneğin yunus cichlid bakılması uygundur.

Üreme ;

Cichlid ailesinin üyelerinden bu balığın ağzında yumurtaları kuluçkaya yatırma gibi ilginç bir özelliği vardır. Yaklaşık 13 gün boyunca dişi balık ağzında yumurtaları saklı tutarak onları başka balıklar tarafından yenilmekten korur. Bu kuluçka döneminde balık 13 gün boyunca aç kalarak oldukça fazla kütle kaybına uğrar ve hassas bir hal alır. Bu yüzden doğumdan önce ve sonra anne balığı iyi beslemek sağlığı açısından iyi olacaktır.sonrada nur topu gibi 10-50 arası yavru olacaktır.Tabi bu balığın yavrularını akvaryumunuzda farklı bil bölgede güvence altına alın ve balığı akvaryuma salmayın çünkü yeni gelen balığı dışlayıp ölmesine sebep olabilirler balığın kuyruğu didiklenerek mantar olur bunun tek çözümü o balığı akvaryumdan alıp diğer balıklara hastalık geçmesin diye sonra da mantar ilacı kullanmaktır.Bu arda edindiğiniz balıkları vermemek istiyorsanız ya akvaryumunuzu ikiye böleceksiniz ya da ikinci bir düzenek kuracaksınız.

Ciklet balıkları hakkında bilinmesi gerekenler

1. piranhanın kafa tutamadığı tek balık türü. 4 piranha ve 4 ciklet aynı akvaryuma koyulduğunda, bir müddet sakin kalsalar da, yem verme zamanı kaçırıldığı zaman savaş çıkar akvaryumda. bu savaş benim akvaryumda bir kez çıktı ve bittiğinde cikletler doymuştu.

chiclid soyu balıklar. amazon ağzındaki tropik bölgede yaşarlar genelde. boyları 10 cm den başlar, büyük ve güzel renkli olduğundan tercih edilir. akvaryum ortamında türetmek çok zordur, zira yumurtayla ürer

en dayanaklı akvaryum balıklarından biridir. akvaryumlarda güzellik açısından discusdan sonra gelir. ve discuslarla yaşam alanları benzeşir. akvaryumun ortalama su sıcaklığı 20-25derece olmalıdır. hatta akvaryum ısıtıcısı olmayan akvaryumlarda bile yaşayabilirler.

inşaatçı balıklardır. her akşam eve geldiğinizde akvaryumunuzda yeni bir dizaynla karşılaşırsınız.

akvaryumdaki bitki hayallerinizi suya düşüren balıklardır.

genelde etcil-otcul beslenen balıklardır. yavruluğundan itibaren otcul yemle beslenirse ileride renklerine doyum olmayacaktır. ilk zamanlar uyum açısından (bkz: tubifex) kurdu vs. verilmelidir.

doyma duyuları birçok balığa göre daha iyidir.

yer belirleme alışkanlığı olan balıklardır. bu balıklar akvaryuma geldikleri ilk gün yerlerini belirlerler ve ölünceye kadar bu yerde kalırlar. yerlerine tecavüz eden balıklara kesinlikle kafa göz girişirler. ve bu yüzden adam başına 15-20lt akvaryumda beslenebilir.

erkek ile dişiyi ayırmak en az 6 aydan sonra başarılıdır. dişiler tek renkli erkekler çok renklidir. yetmezse dişilerin kuyruk noktaları yoktur veya varsada eşit büyüklüktedir. erkeklerde ise noktalarda boyut farklıkları vardır.

5-)17 balık olan akvaryuma koyduktan sonra; sabah 4 balık kaldığını dehşet içinde görmeme sebep olan balık türü. (bkz: benden uzak)

6)dil balıgı

7-)karma bir akyaryuma imkan vermeyen balık türü. kendi türünden başka balıkları aç kaldıkları zaman yer, aç olmasalar bile ısırarak, bi taraflarını kopararak öldürürler. bir ciklet balığı akvaryumuna lepistes atmak cikletlere yem vermekle eştir.

8-)asabi bir balık türüdür. evet akvaryumun dekorasyonu ona bırakılmalıdır, zaten bırakılmasa da o inatla, üstelik sanki buna kızarmış gibi ittire kaktıra kendi düzenini oluşturacaktır. ancak yine de balıkların gerektiğinde saklanıp kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak taş kaya vb. bişeyler eklemek iyidir.

bi de bu balıkların sahip olduğu zeka ve karakter çok meşhurdur. bende var iki tane ordan biliyorum. keratanın bi tanesine 2m mesafeden baktığımda izlendiğini anlayıp hareketlerini değiştiriyo, ama beni göremeyeceği yerden izlediğimde tek meşgalesi akvaryumun diğer sakinlerini pataklamak oluyo her zamanki gibi.

9-beslemesi çok zor olmayan ama ilk akvaryum kurulurken düzeninin oturtturulması çok zor olan ve düzen oturduktan sonra gerisine hiç müdahale edilmeden karışılmayan balık türüdür. türkiye’de akvaryumcularda genelde az çeşidi olan; küçücük boyutlarına rağmen kocaman diğer balıklara kafa tutan balık türü. kendi içinde de bir çok alt türe sahip olup bu alt türler arasında da akvaryum ortamında genellikle husumet çıkıyor. bir sabah akvaryuma baktığınızda renkleriyle göz alan chiclid balığınızı kuyruğu ve yüzgeçleri parçalanmış bitap bir halde bulabilirsiniz.

ama gene de ailevi türde yaşantılarıyla eş tutmaları, sahibinin ellerinden yemek yemeleriyle insana arkadaş olabilecek bir balık türüdür. bir de huzuru bozulan balığın renkleri solma durumu vardı ki huzuru biz bozulursa bir daha yerine zor geliyordu, suya atılan kimyasallar vb. sayesinde.

SARI PRENS: DİŞİ & ERKEK AYIRIMI

Erkek sarı prenses

Erkek sarı prenses

yukardaki ERKEK

Dişi sarı prenses

Dişi sarı prenses

Yukarıdaki DİŞİ

Dişi ve Erkek Ayırımı ;

En belirgin özellikleri renkleri ve üst yüzgeçleridir.Erkeklerde yüzgeçler ve genel olarak rengi çok aşırı koyudur.Dişilerde ise erkeğe oranla renkler çok daha açıktır.Üst yüzgeçler ise Erkeklerde daha uzun ve kuyruk kısmına çok daha yakındır.(Resim:1 de görüldüğü gibi)

Yumurtlama ve Kuluçka Dönemi ;

Çift hazır olduğunda kur yapmaya başlar ve dişi bir yumurta bırakır erkek bu yumurtayı döller ve dişi bu yumurtayı ağzına alır.Bu işlem yumurtlama boyunca tekrar eder.Daha sonra yumurtlama işlemi bittiğinde,dişi yumurtaları 15 – 21 gün arası ağzında kuluçka edecektir.( Resim:3 deki dişi başarılı bir yumurtlamadan sonraki yavrularını ağzında sergilemektedir)

Sarı Prenses

1)Dişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.

2)Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.

3)Dişilerde kumu kazabilirler.

4)Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.

5)Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.

6)Cinsiyet ayrımını yapmak son derece zordur. Mesela bazı arkadaşlarımız anal yüzgecin oval ya da anal yüzgeçteki siyahlığın daha az olduğunu söylerler. Bunlar belirleyici olabilir ama kesin dişidir denilemez. Aşağıdaki bir dişi ve ağzında yumurtalar var. Anal yüzgeci sivri ve siyahtır.

7)İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir, ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.

8)Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa bile hafif kararma görülebilir.

9)Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.

10)Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.

11)Erkeklerdeki anal yüzgecinde bulunan benekler dişilerin ağzındaki yumurtaların döllenmesine yardımcı olur. Dişi sarı prenses erkekteki beneği yumurta zannederek almaya çalışırken, erkek spermlerini dişinin ağzındaki yumurtalara bırakır. Böylece yumurtalar dişinin ağzında döllenmiş olur. Bu benekten dişilerde de bulunur. Ve genelde erkeğe göre daha az sayıdadır. Bu beneklerden hiç bulunmaya da bilir.

Benekli Erkek Beneksiz Erkek Beneksiz Dişi Benekli Dişi

(detaylı bilgi için bana ulaşın d.-_-.b@hotmail.com)
12)Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.

13)Dişiden daha fazla yavru almak ve dişi balığı fazla aç bırakmak istemiyorsanız 12–13 günleri arasında kusturunuz. Yavrularını kendisinin bırakmasını izlemek istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20–25 gün arasında bekleyiniz.

Eğer ana tankınız büyük, bol saklanma yerleri var ve balık sayısı fazla değilse ayırmayabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yavru hayatta kalabilir sorusunun yanıtı sizin tankınızın durumuna bağlıdır.

14)Dişi balık bazı durumlarda (stres gibi) yumurtalarını tükürebilir ya da yutabilir. Eğer yuttuysa yapacak bir şey yok. (Sağlıklı ve tecrübeli bir dişi ise toplar, toplamazsa, vakit kaybetmeden, 1,5 litrelik pet şişeyi ortadan kesin. Alt parçasının altına, yumurtaların düşmeyeceği çapta delikler açın (bolca)… Düzeneğinizi, yavru tankında hava taşının tam üstüne gelecek şekilde yerleştirip, yumurtları içine atın. Havayı sonuna kadar açın… %50’sini kurtarırsınız…

15)Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz.

16)Haşlanmış havuç ve az haşlanmış ıspanak verirseniz, renkleri çok daha güzel ve canlı olur.

17)Sarı Prenseslerin üremesi için boy değil, yaş önemlidir. Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de 8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.
Kesin cinsiyet ayrımı için aşağıdaki Açıklamayıinceleyiniz…

Anal açıklığı kontrol ederken, balıkları 30 sn’den fazla su üstünde tutmayın ve isterseniz bir büyüteç kullanın. Balıklari tutarken, eliniz ıslak olsun. Bir de balıkların anal açıklık ve anüs ayrımı, en net 4 cm üstü balıklarda kesin anlasılabiliyor

Dişi  sarı prenses - Cinsiyet ayrımı

Dişi sarı prenses – Cinsiyet ayrımı

Bu, bir dişi sarı prenses. Vent:anal açıklık (resim 1)

Erkek sarı prenses  - Cinsiyet ayrımı

Erkek sarı prenses – Cinsiyet ayrımı

Bu bir erkek. Anüs ile vent (anal açıklık) aynı boyda. Üstteki dişi de ise vent, çok daha büyük (resim 2)

Dişi  sarı prenses - Cinsiyet ayrımı-2

Dişi sarı prenses – Cinsiyet ayrımı-2

Bu da bir dişi sarı prenses. Ağzına yeni yumurta aldığı için anal açıklığı normalden büyük (resim 3)

Üstteki bilgiler gerçekten işe yarıyor. Denedim ve gerçekten de artık hiç bir sorunla karşılaşmıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla…Özkan TEKELİ

Balıkların genel özellikleri

SARI PRENSES

Latince Adı: Labidochromis caerulus
Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü’nün bol kayalık kesimleri.
Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.
Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye
Cinsiyet Ayrımı: Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.
Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.
Sıcaklık: 25 – 26 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 13cm
En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt
Su Sertliği: Sert
pH: 7.7- 8.5
Zorluk Seviyesi: 3
Genel Yorum: En tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir baliktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.

FRONTOZA

Frontoza

Frontoza

FRONTOZA ::: Akvaryum yetiştiriciliginde ve balık besliyenlerin büyük çogunlugu frontoza balıgı beslemektedir. bu balık yetiştirildigi akvaryuma göre 30cm ye kadar büyüye bilir.frontoza balıgı cok güzel ve ihtişamlı bir balıktır büyüdükçe kafalarının ön kısmında bir tepe meydana gelir .bu tepe ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur. özeellikle frontozaların tepeleri fazla olanları damızlıkl frontoza diye ayırırlar. Akvaryum içinde dişi erkege göre biraz daha küçük olur.

Erkek biraz daha ihtişamlı durur.büyük boylara ılaştıkların da frotoza başına 80 lt su duşecek şekilde ayarlanmalıdır.bu durumu göz önüne alırsak kullanacagımız akvaryumun su litresi 450lt olmalıdır.bu balık dogal ortamında gölün derin ve kayalık bölgelrinde yetişmek tedir.yetiştigi bölgede yerliler tarafında dogal besin kaynagı olarak avlanmaktadır.dogal ortamına bakarak akvaryumiçinin okar geniş ve akvaryum iç.inin kayalıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

Eger akvaryum içinde yavru almak istiyorsa akvaryumum 450 lt ve yukarısında olması lazımdır. Yavru alımı biraz zordur. Ağzında 25-30 yumurtayı yaklaşık 28 gün akvaryum içinde azında tutar. İlk sefer yumurladıgında deneyimsiz oldugundan yumurtaları burakır. Yavru almak istiyorsak en az iki erkek üç dişi olmasısı gerekiyor. Bu balık akvaryum içerisin de yutamıyacagı balıklara karşı barışcıldır.

Ben kendi akvaryumum da cok begendigim için besliyorum. Beslemeyenlere akvaryum larında degişiklik için önerecegim bir balıktır. Umarık açık ve ayrıntılı olarak anlatmışımdır. Frontoza hakında anlatmamı istediginiz konu varsa alttaki yorum bölümüne yazın.
TABİATI: Tanganyika gölünün derin kayalık bölgelerinde
YAŞAYIŞ SEKLİ: Barışcıl
YAVRU ALIMI: Frontozadan yavru almak için bük boylara ulaşması gerekir ve büyük tanklar ister bu balıktan yavru alımı biraz zordur
BAKIMI: Kolay
SU SICAKLIGI: 26 derece
EN FAZLA BUYÜYECEGİ BOY: 35 cm

YUNUS

Yunus cichlid

Yunus cichlid

Latince Adı: Cyrtocara moorii

Habitatı: Malawi gölünün kumluk ve açıklık kıyı bölgeleri

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

Davranış Biçimi: Genelde sakin nadiren agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif

Üreme: Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/ 2 olması önerilir

Sıcaklık: 25 °C – 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 24cm.

Su Sertliği: Sert

pH: 7.5 – 8.2

AHLİ

Ahli

Ahli

Latince Adı: Sciaenochromis ahli

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü’nün yarı kayalık yarı kumluk kesimleri.

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Agresif.

Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

Sıcaklık: 25 – 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 17-18cm

Su Sertliği: Sert

pH: 7.7- 8.5

AURATUS

Auratus

Auratus

Latince Adı: Melanochromis auratus

Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölünün zengin tortu oluşturmuş kayalık bölgeleri

Beslenme Biçimi: Omnivore, genelde otçuldur, etçil besinlerde tüketir.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Çok agresif

Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilere oranla daha büyük ve koyu renklidir. Anal yüzgeçlerinde sarı bir nokta bulunur.

Üreme: Dişiler, ortalama 25 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar. Erkekler büyüdüklerinde siyahlaşırlar, dişiler yavru hallerindeki renklerini korurlar.

Sıcaklık: 25 – 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 14cm

En Az Akvaryum Hacmi: 135 lt

Su Sertliği: Sert

pH: 7.8 – 8.6

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: Malawi gölünden ilk ihraç edilen Cichlidlerindendir. Erkekleri gerçekten çok agresif olup diğer erkekleri öldürmeye çalışırlar. Ana renkleri parlak sarı üzerine horizontal şeritlerden oluşur. Erkekler koyu kahverengidir.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Üreme: Dişiler, ortalama 25 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar. Erkekler büyüdüklerinde siyahlaşırlar, dişiler yavru hallerindeki renklerini korurlar.

Sıcaklık: 25 – 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 14cm

Su Sertliği: Sert

pH: 7.8 – 8.6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s